Tytuł badania: Wykorzystywanie małoletnich w prostytucji – charakterystyka i dynamika zjawiska ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy polskiej
Data: [2010]
Badacz: Agata Dorota Popławska

Celem przeglądu badań była charakterystyka zjawiska wykorzystywania małoletnich w prostytucji, ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy polskiej. Omówiono przyczyny wykorzystywania małoletnich w prostytucji, wśród których na pierwszym miejscu znalazły się bieda (Kurzępa, 2000), przemoc lub zaniedbanie w środowisku rodzinnym (Kowalczyk-Jamnicka, 1998; Izdebski, 2002), czynniki kulturowe w postaci wizerunku ciała i młodości w kulturze masowej (Jędrzejko, 2006) oraz aspiracje młodych ludzi (Kurzępa, 2000). Sprawcami są najczęściej mężczyźni, a ich ofiarami – dziewczęta (ECPAT International, 2008). Sprawcy zainteresowani atrakcyjnością seksualną osoby świadczącej usługi seksualne często nie zdają lub nie chcą sobie zdawać sprawy z jej wieku (Dawid-Olczyk, 2003). Dzieci mogą być wykorzystywane przez pośredników zarządzających i nadzorujących transakcje lub przez członków rodziny (Kowalczyk-Jamnicka, 1998). Omówiono skalę zjawiska w Polsce na podstawie danych policyjnych z lat 2004-2009 oraz problem w oszacowaniu tej skali wynikający ze specyfiki zjawiska (Jędrzejko, 2006; Izdebski, 2004; Kurzępa, 2000). Dokonano również charakterystyki młodzieży wykorzystywanej w prostytucji oraz skutków tej aktywności dla dzieci-ofiar (Jędrzejko, 2006; Śpila, 2006; Kurzępa, 2008; Izdebski, 2004; Bielecka, 2010; Kowalczyk-Jamnicka, 1998; Kurzępa, 2000; Sierocka, Drewniak, 2006; Smagacz, 2007; Dawid-Olczyk, 2003). Przedstawiono również dane dotyczące postaw społecznych wobec wykorzystywania nieletnich w prostytucji i świadomości problemu, między innymi na podstawie badań autorki przeglądu (Sajkowska, 2010) oraz badania zrealizowanego na zlecenie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy z 2008 roku dotyczącego nastolatków zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Deskryptory TESE: dziecko zagrożone, krzywdzenie dzieci, młodzież, przemoc, płeć
TESE descriptors: child at risk, child abuse, youth, violence, gender
  • Popławska, A. (2010). Wykorzystywanie małoletnich w prostytucji – charakterystyka i dynamika zjawiska ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy polskiej. Dziecko Krzywdzone, 4, 53-65.