Tytuł badania: Zaburzenia psychiczne oraz potrzeby terapeutyczne dzieci i młodzieży przebywających w placówkach opiekuńczo-wychowawczych (domach dziecka)
Data: 2006 – 2011
Badacz: Anna Kaźmierczak-Mytkowska, Witold Pawliczuk, Tomasz Wolańczyk

Badanie przeprowadzono w celu diagnozy rozpowszechnienia zaburzeń psychicznych wśród dzieci i młodzieży przebywających w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. W badaniu uczestniczyli wychowankowie z 11 domów dziecka z Warszawy. Wiek respondentów mieścił się w przedziale od 11 do 18 lat. Łącznie badaniem objęto 232 osoby, z czego 141 wzięło udział w pierwszym etapie badania. Grupa referencyjna liczyła 103 uczniów warszawskich szkół (w tym samym przedziale wiekowym). W pierwszym etapie badania respondentów poproszono o wypełnienie kwestionariusza samooceny YSR (Youth Self-Report) oraz autorskiej ankiety. Na podstawie uzyskanych odpowiedzi do drugiego etapu zakwalifikowano grupę 49 wychowanków, których następnie zbadano za pomocą psychiatrycznego wywiadu diagnostycznego K-SADS-PL Kaufman. Zgodnie ze zgromadzonym materiałem stwierdzono, że odsetek rozpowszechnienia zaburzeń psychicznych w grupie ankietowanych z domów dziecka wynosił 52,4% obecnie i 53,5% w ciągu życia (z uwzględnieniem uzależnienia od nikotyny) oraz 46,8% obecnie i 51,3% w ciągu życia (bez uzależnienia od nikotyny). Wśród szczegółowych zaburzeń psychicznych znalazły się m.in.: fobia specyficzna (16,7% obecnie i 18,9% w ciągu życia); zaburzenia zachowania opozycyjno-buntownicze (odpowiednio 13,4% i 23,4%); poważne zaburzenia zachowania (12,2% i 16,7%); zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), wszystkie podtypy (10,0% i 18,9%); fobia społeczna (5,7% i 7,9%); zaburzenia adaptacyjne z nastrojem depresyjnym (5,6% i 14,5%) oraz zespół stresu pourazowego PTSD (5,6% i 12,3%).

Autorskie słowa kluczowe: domy dziecka, YSR, K-SADS-PL, zaburzenia psychiczne dzieci i młodzieży, potrzeby
Author's Keywords: institutional care, YSR, K-SADS-PL, child and adolescent psychiatric disorders, needs
Deskryptory TESE: opieka nad dzieckiem, wychowanie dziecka, dziecko, młodzież, zdrowie, problemy zdrowotne, dzieci w placówkach opiekuńczych
TESE descriptors: childcare, child rearing, child, youth, health, health problems, children in public care
  • Pawliczuk, W., Kaźmierczak-Mytkowska, A. i Wolańczyk, T. (2014). Zaburzenia psychiczne oraz potrzeby terapeutyczne dzieci i młodzieży przebywających w placówkach opiekuńczo-wychowawczych (domach dziecka). Psychiatria i Psychologia Kliniczna, 2, 140-144.