Tytuł badania: Wybrane zachowania zdrowotne gimnazjalistów ze środowiska wiejskiego i miejskiego
Data: [2012]
Badacz: Paulina Barcicka, Paweł F. Nowak

Celem doniesienia było porównanie zachowań związanych ze zdrowiem uczniów w szkole miejskiej (Gimnazjum nr 13 w Kielcach) i wiejskiej (Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Minowie). Badanie przeprowadzono w województwie świętokrzyskim. Łącznie wzięło w nim udział 100 gimnazjalistów (po 50 osób z każdej ze szkół; 48% chłopców, 52% dziewcząt). Posłużono się metodą sondażu diagnostycznego – anonimowym badaniem audytoryjnym (narzędzie: standaryzowany kwestionariusz ankiety). Ponadto, przeprowadzono także wywiady z dyrektorami badanych szkół (narzędzie: autorski kwestionariusz). Doniesienie prezentuje m.in.: częstotliwość higieny jamy ustnej oraz wizyt stomatologicznych, częstotliwość spożywania słodyczy, mleka i przetworów oraz warzyw i owoców przez uczniów z obu środowisk. Wyniki badania nie wykazały istotnych statystycznie różnic między środowiskiem miejskim i wiejskim w badanych zakresach.

Autorskie słowa kluczowe: zdrowie, młodzież, zachowania zdrowotne, styl życia
Author's Keywords: health, youth, health behaviour, style of life
Deskryptory TESE: zdrowie, zachowania, uczeń, gimnazjum, młodzież
TESE descriptors: health, behaviour, pupil, lower secondary, youth
  • Nowak, P.F. i Barcicka, P. (2013). Wybrane zachowania zdrowotne gimnazjalistów ze środowiska wiejskiego i miejskiego. Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 1, 13-18.