Tytuł badania: Zachowania ryzykowne dla zdrowia wśród uczniów szkół ponadpodstawowych
Data: [2000]
Badacz: Krzysztof Buczkowski, Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, Włodzisław Giziński, Marcin Ziółkowski

Badanie przeprowadzono w celu określenia częstości występowania zachowań zwiększających ryzyko wypadków komunikacyjnych, zachowań związanych z podejmowaniem ryzyka, częstości występowania agresji, przemocy, wandalizmu i kradzieży wśród młodzieży. Próba liczyła 542 uczniów trzeciej klasy szkół ponadpodstawowych (w tym 208 chłopców i 334 dziewcząt). Wśród respondentów 28,6% osób uczęszczało do zasadniczej szkoły zawodowej, 35,5% do technikum, a 35,7% do liceum ogólnokształcącego. Do zebrania materiału posłużono się kwestionariuszem Ty i zdrowie. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że wśród zachowań zwiększających ryzyko wypadków komunikacyjnych najczęściej wskazywane przez ankietowanych było przekraczanie dozwolonej prędkości (prawie połowa osób nie zapinała pasów bezpieczeństwa). Okazało się, że głównym motywem czynności niebezpiecznych była chęć doznania emocji. Zgodnie ze zgromadzonym materiałem wykazano, że jedna piąta badanej młodzieży dopuściła się aktów agresji i przemocy, a prawie 20% osób przyznało się do niszczenia własności innych oraz kradzieży.

Autorskie słowa kluczowe: młodzież, zachowania ryzykowne, urazy
Author's Keywords: adolescents, risk behaviours, injuries
Deskryptory TESE: szkolnictwo średnie, szkoła średnia, młodzież, uczeń, zachowania, postawa, zdrowie
TESE descriptors: secondary education, secondary school, youth, pupil, behaviour, attitude, health
  • Buczkowski, K., Czerwionka-Szaflarska, M., Ziółkowski, M. i Giziński, W. (2002). Zachowania ryzykowne dla zdrowia wśród uczniów szkół ponadpodstawowych. Pediatria Polska, 12, 1017-1023.