Tytuł badania: Czynniki ryzyka otyłości u dzieci w wieku pokwitaniowym
Data: [1997]
Badacz: Katarzyna Klimek, Joanna Lewin-Kowalik, Ewa Małecka-Tendera, Marzena Nordyńska-Sobczak

Badanie przeprowadzono w celu diagnozy czynników ryzyka otyłości u dzieci w wieku pokwitaniowym. Próbę stanowiło 230 dziewcząt oraz 207 chłopców (N = 437) uczęszczających do klas siódmych i ósmych szkół podstawowych na terenie gminy Radzionków (woj. śląskie). Zgodnie z procedurą badania respondentów poddano trzykrotnemu pomiarowi masy ciała oraz wzrostu. Poza BMI uczniów obliczono także BMI ich rodziców (na podstawie danych z ankiety). Za kryterium otyłości przyjęto wskaźnik masy ciała wyższy od 95 percentyla dla odpowiedniej płci i wieku (na podstawie ustaleń National Health and Nutrition Examination Surveys – NHANES III). Na podstawie zgromadzonego materiału stwierdzono, że ryzyko otyłości dziecięcej w wieku pokwitaniowym jest istotnie większe w przypadku otyłości jednego z rodziców (zwłaszcza matki). Nie odnotowano związku pomiędzy rodzajem karmienia w wieku niemowlęcym, wiekiem i stanem zdrowia rodziców oraz sytuacją ekonomiczną rodziny a ryzykiem występowania otyłości u respondentów.

Autorskie słowa kluczowe: dzieci, czynniki ryzyka, otyłość
Author's Keywords: children, risk factors, obesity
Deskryptory TESE: dziecko, wiek, rozwój dziecka, rozwój fizyczny, zdrowie, problemy zdrowotne
TESE descriptors: child, age, child development, physical development, health, health problems
  • Nordyńska-Sobczak, M., Małecka-Tendera, E., Klimek, K. i Lewin-Kowalik, J. (1999). Czynniki ryzyka otyłości u dzieci w wieku pokwitaniowym. Pediatria Polska, 8, 791-798.