Tytuł badania: Zachowania zdrowotne związane ze spożyciem alkoholu i wiedza młodzieży gimnazjalnej na temat skutków nadużywania alkoholu
Data: grudzień 2008
Badacz: Mariola Janiszewska, Teresa Bernadetta Kulik, Anna Pacian, Jolanta Pacian, Renata Sidor, Agata Stefanowicz, Dorota Żołnierczuk-Kieliszek

Badanie przeprowadzono w celu odpowiedzi na m.in. następujące pytania: Czy i jak często uczniowie gimnazjum piją alkohol? Jaki jest wiek inicjacji alkoholowej? Jaki gatunek alkoholu jest najpopularniejszy wśród badanych uczniów? Jaki jest poziom wiedzy młodzieży na temat skutków nadużywania alkoholu? Próba liczyła 135 uczniów klas trzecich gimnazjum. Respondenci uczęszczali do szkół położonych w dużym mieście, małym mieście oraz na wsi, zlokalizowanych w województwie lubelskim. Do zebrania materiału posłużono się metodą sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem techniki ankiety audytoryjnej. W wyniku przeprowadzonego badania wykazano, że ponad 80% uczniów przyznało się do spożywania alkoholu kiedykolwiek w życiu. Ustalono, że średni wiek inicjacji alkoholowej wynosił 12,96. Okazało się, że najczęściej spożywanymi gatunkami alkoholu były piwo i wino (według 27,4% respondentów dostęp do alkoholu jest łatwy). Na podstawie zgromadzonych odpowiedzi wiedzę badanych uczniów na temat konsekwencji nadużywania alkoholu oceniono jako niską (jednocześnie odnotowano, że dziewczęta reprezentowały nieco wyższy poziom niż chłopcy). Najczęściej wskazywanym źródłem informacji okazał się internet. Stwierdzono również, że 22,2% ankietowanych przejawiało znaczne prawdopodobieństwo uzależnienia od alkoholu.

Autorskie słowa kluczowe: wiedza, edukacja zdrowotna, uczniowie, konsumpcja alkoholu, alkohol etylowy
Author's Keywords: knowledge, health education, students, alcohol consumption, ethanol
Deskryptory TESE: wiedza, młodzież, uczeń, gimnazjum, postawa, zachowania, edukacja zdrowotna
TESE descriptors: knowledge, youth, pupil, lower secondary, attitude, behaviour, health education
  • Żołnierczuk-Kieliszek, D. i in. (2013). Zachowania zdrowotne związane ze spożyciem alkoholu i wiedza młodzieży gimnazjalnej na temat skutków nadużywania alkoholu. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2, 162-167.