Tytuł badania: Bieda w dzieciństwie jako zagrożenie utrwaleniem biedy i wykluczenia społecznego w przyszłości
Projekt badawczy:
  • WZLOT Wzmocnić szanse i osłabić transmisję biedy wśród mieszkańców miast województwa łódzkiego
pokaż badania
Data: [2008] – [2009]
Badacz: Paulina Bunio-Mroczek, Joanna Dytrych, Agnieszka Golczyńska-Grondas, Jolanta Grotowska-Leder, Natalia Holets, Bogdan Jankowski, Kamil Kruszyński, Bożena Marciniak, Marta Petelewicz, Dorota Starzyńska, Piotr Szukalski, Maciej Tomczak, Wielisława Warzywoda-Kruszyńska

Badanie przeprowadzono w celu uzyskania wiedzy dotyczącej różnych obszarów deprywacji, której doświadczają dzieci (12/13 lat) zamieszkujące miejskie obszary koncentracji dziecięcej biedy („enklawy dziecięcej biedy”).Teren badań stanowiły zubożałe części miasta w Łodzi, Bełchatowie, Pabianicach, Piotrkowie Trybunalskim, Tomaszowie Mazowieckim, Radomsku oraz Zgierzu. Ankietą audytoryjną objęto uczniów szóstych klas szkół podstawowych (N = 1408). Na podstawie zgromadzonego materiału stwierdzono, że wśród respondentów większość żyła i wychowywała się w warunkach nieodbiegających od uznawanych za „normalne” w polskim społeczeństwie. Odsetek uczniów, których warunki życiowe i relacje społeczne zagrażały rozwojowi, wynosił 13%. Największe zagrożenie odnotowano w Piotrkowie Trybunalskim (22%), najmniejsze natomiast w Bełchatowie (7%) i Radomsku (8%). Pod względem niskich osiągnięć edukacyjnych największy odsetek osób wykluczonych ze swojej klasy z powodu niedostatecznych efektów nauki występował Pabianicach (10%).

Deskryptory TESE: wykluczenie społeczne, dziecko, społeczeństwo, wiek, środowisko społeczno-kulturowe, ubóstwo, młodzież
TESE descriptors: social exclusion, child, society, age, socio-cultural environment, poverty, youth
  • Petelewicz, M. i Warzywoda-Kruszyńska, W. (2010). Bieda w dzieciństwie jako zagrożenie utrwaleniem biedy i wykluczenia społecznego w przyszłości. Pobrane z http://www.wzlot.uni.lodz.pl/pub/dokumenty/123231.pdf