Tytuł badania: Czy wśród studentów medycyny pojawia się moda na niepalenie? Porównanie wyników badań z lat 2000 i 2012
Data: 2000 – 2012
Badacz: Renata Adamek, Małgorzata Gromadecka-Sutkiewicz, Izabella Kara, Jan Kłos, Jerzy T. Marcinkowski, Monika Zysnarska

Celem badania było rozpoznanie stopnia rozpowszechnienia i tendencji odnośnie do zmian w paleniu papierosów przez studentów medycyny z wydziału lekarskiego (Uniwersytet Medyczny w Poznaniu). Badanie przeprowadzono dwukrotnie: w 2000 i 2012 roku. W pierwszym roku badania wzięło w nim udział 120 studentów, w drugim natomiast 196 osób. Techniką badawczą w obu przypadkach była ankieta audytoryjna (narzędziem był kwestionariusz). Uzupełniającą techniką był wywiad swobodny (narzędziem były punkty dyspozycyjne). Wyniki badania (opracowane za pomocą analizy statystycznej) z 2000 roku wykazały, że odsetek osób używających tytoniu wyniósł 22,5%; w 2012 roku – 9,7%. Okazało się, że wśród badanej młodzieży studiującej medycynę pojawiła się moda na niepalenie. Badanie z 2000 roku pokazało, że 55,6% studentów po pierwszego papierosa sięgnęło w wieku 17-19 lat. 12 lat później średnio co drugi badany (52,6%) odpowiedział, że rozpoczął palenie tytoniu w wieku 14-16 lat. Wnioski z badania potwierdziły, że respondenci posiadali wiedzę na temat szkodliwości wpływu palenia papierosów na zdrowie człowieka. Główną przyczyną sięgania po tego typu używki była chęć poradzenia sobie ze stresem.

Deskryptory TESE: student, nauki o zdrowiu, zdrowie, studia wyższe, zachowania
TESE descriptors: student, health sciences, health, higher education course, behaviour
  • Gromadecka-Sutkiewicz, M. i in. (2014). Czy wśród studentów medycyny pojawia się moda na niepalenie? Porównanie wyników badań z lat 2000 i 2012. Problemy Higieny i Epidemiologii, 2, 465-470.