Tytuł badania: Raport o bezrobociu absolwentów szkół ponadgimnazjalnych Poznania i Powiatu Poznańskiego z roku szkolnego 2009/2010
Kolejne lata cyklu: 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010
Typ badania: cykliczne
Data: 2009
Badacz: Agnieszka Dukarska, Zygmunt Jeżewski, Magdalena Krysztowiak, Małgorzata Pawlak, Aldona Włódarczak, Dagmara Żuławska

Celem badania była analiza bezrobocia wśród absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, a także zebranie materiału do analizy tendencji edukacyjnych na lokalnym rynku pracy. Badanie polegało na analizie źródeł z Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu oraz z organów prowadzących szkoły, np. z Urzędu Marszałkowskiego, a ponadto: ze szkół, uczelni, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu oraz internetowego Serwisu Urzędów Pracy. W analizie wzięto pod uwagę młodzież z poznańskich szkół publicznych i niepublicznych, która w okresie od marca 2010 do lutego 2011 była zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy w Poznaniu. W lutym 2010 roku w Polsce było zarejestrowanych 22,31% osób bezrobotnych do 25. roku życia, w lutym 2011 roku – 22,21%. W lutym 2010 roku województwo wielkopolskie odnotowało stopę bezrobocia młodzieży na poziomie 13,75%, rok później – 25,30%. Wyniki analizy pokazały ponadto m.in. strukturę bezrobotnych absolwentów według poziomu wykształcenia: absolwenci zasadniczych szkół zawodowych – 9,36%, absolwenci techników zawodowych – 14,16%, absolwenci liceów profilowanych – 1,07%, absolwenci liceów ogólnokształcących –11,69%, absolwenci policealnych studiów zawodowych – 3,68%, absolwenci szkół wyższych – 60,04%. Oszacowano średni wskaźnik bezrobocia dla wszystkich absolwentów – wyniósł on 3,88%.

Deskryptory TESE: praca, rynek pracy, młodzież, bezrobocie, absolwent
TESE descriptors: labour, labour market, youth, unemployment, school leaver
  • Pawlak, M., Żuławska, D., Krysztowiak, M., Dukarska, A. i Włódarczyk, A. (2011). Raport o bezrobociu absolwentów szkół ponadgimnazjalnych Poznania i Powiatu Poznańskiego z roku szkolnego 2009/2010. Pobrane z http://www.pup.poznan.pl/art/4743/xii_wydanie_raportu