Tytuł badania: Raport o bezrobociu absolwentów szkół ponadgimnazjalnych Poznania i Powiatu Poznańskiego z roku szkolnego 2010/2011
Kolejne lata cyklu: 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010
Typ badania: cykliczne
Data: 2010
Badacz: Magdalena Kwiatkowska, Małgorzata Pawlak, Magdalena Sarbinowska, Aldona Włódarczak, Dagmara Żuławska

Celem badania była analiza bezrobocia wśród absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, a także zebranie materiału do analizy tendencji edukacyjnych na lokalnym rynku pracy. Badanie polegało na analizie źródeł z Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu oraz z organów prowadzących, szkoły np. z Urzędu Marszałkowskiego, a ponadto: ze szkół, uczelni, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu oraz internetowego Serwisu Urzędów Pracy. W analizie wzięto pod uwagę młodzież z poznańskich szkół publicznych i niepublicznych, która w okresie od marca 2011 do lutego 2012 była zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy w Poznaniu. W lutym 2011 roku w Polsce było zarejestrowanych 22,21% osób bezrobotnych do 25. roku życia, w lutym 2012 roku – 20,88%. W lutym 2011 roku województwo wielkopolskie odnotowało stopę bezrobocia młodzieży na poziomie 25,3%, rok później – 23,82%. Wyniki analizy pokazały ponadto m.in. strukturę bezrobotnych absolwentów według poziomu wykształcenia: absolwenci zasadniczych szkół zawodowych – 9,63%, absolwenci techników zawodowych – 16,66%, absolwenci liceów profilowanych – 1,09%, absolwenci liceów ogólnokształcących –11,24%, absolwenci policealnych studiów zawodowych – 4,49%, absolwenci szkół wyższych – 56,89%. Oszacowano średni wskaźnik bezrobocia dla wszystkich absolwentów – wyniósł on 3,17%.

Deskryptory TESE: bezrobocie, absolwent, młodzież, rynek pracy, praca
TESE descriptors: unemployment, school leaver, youth, labour market, labour
  • Pawlak, M., Żuławska, D., Sarbinowska, M., Kwiatkowska, M. i Włódarczak, A. (2012). Raport o bezrobociu absolwentów szkół ponadgimnazjalnych Poznania i Powiatu Poznańskiego z roku szkolnego 2010/2011. Pobrane z http://www.pup.poznan.pl/art/5387/xiii_wydanie_raportu