Tytuł badania: Behavioural problems and personality correlation in high school children
Data: [2013]
Badacz: Agnieszka Jaros

Celem badania było określenie, czy młodzież stwarzająca problemy wychowawcze różni się pod względem osobowościowym od swoich rówieśników. W badaniu wzięło udział 202 uczniów w wieku 13-17 lat, uczęszczających do trzech klas gimnazjalnych w szkołach w Starachowicach. Do analizy zakwalifikowano wyniki 190 gimnazjalistów, w tym 101 chłopców i 89 dziewcząt. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano kwestionariusze NEO FFI oraz Moje zachowanie (badający spożycie alkoholu, narkotyków oraz palenie papierosów wśród młodzieży w ciągu miesiąca i roku poprzedzających pomiar). 34,3% respondentów przyznało się do spożywania alkoholu, 21,4% paliło papierosy i spożywało alkohol. 20,7% gimnazjalistów było abstynentami. Nie stwierdzono występowania różnic istotnych statystycznie w zakresie ekstrawersji i neurotyzmu. Różnice o charakterze istotności statystycznej dotyczyły natomiast takich czynników osobowościowych jak otwartość czy sumienność. Istotne różnice w zakresie otwartości na nowe doświadczenia wystąpiły między abstynentami a palaczami, spożywającymi alkohol i narkotyki, oraz uczniami, którzy korzystali z tych trzech używek. Stwierdzono także, że młodzież paląca, spożywająca alkohol i narkotyki oraz uczniowie pijący i palący wykazywali się niższym poziomem ugodowości i sumienności niż ich rówieśnicy powstrzymujący się od korzystania z używek. Otwartość na nowe doświadczenia najlepiej tłumaczyła problemy związane ze spożycie substancji uzależniających – im mniejsza otwartość, tym większe spożycie.

Author's Keywords: adolescents, behavioural problems, personality, psychoactive substances
Deskryptory TESE: zdrowie, narkomania, osobowość, rozwój dziecka, problemy zdrowotne, zachowania
TESE descriptors: health, drug abuse, personality, child development, health problems, behaviour
  • Jaros, A. (2014). Behavioural problems and personality correlation in high school children. Resocjalizacja Polska, 7, 279-288.