Tytuł badania: Częstość podejmowania działań zmierzających do redukcji masy ciała przez studentki z nadwagą i otyłością pochodzące z górnośląskich uczelni
Data: 7 stycznia 2013 – 29 marca 2013
Badacz: Sandra Kryska

W badaniu wzięły udział 152 studentki z nadwagą i otyłością, studiujące na katowickich uczelniach. Średnia wieku badanych wynosiła 22 lata. Większość kobiet (69%) borykała się z nadwagą (stwierdzoną na podstawie wyników BMI), w tym 54,3% ze znaczącą nadwagą. 54% respondentek cechowała nadwaga albo otyłość aneroidalna. 49,5% kobiet z nadwagą do chwili przeprowadzenia badania podejmowało od czterech do sześciu prób redukcji masy ciała. Wśród badanych z otyłością próby redukcji były znacznie częstsze. Do momentu przeprowadzenia badania od czterech do sześciu prób odchudzania miało za sobą 29,8% kobiet, a od siedmiu do dziewięciu prób 42,6%. Do najczęstszych działań podejmowanych w celu redukcji masy ciała zaliczano dietę redukcyjną (102 studentki z nadwagą, 45 studentek z otyłością). 84 kobiety stosowały w tym celu suplementy (metodę tę wybierało 38 studentek z otyłością). Stosunkowo rzadko badane podejmowały aktywność fizyczną w celu zredukowania masy ciała. 41% wszystkich ankietowanych decydowało się na redukcję masy ciała ze względu na nadchodzące lato albo zbliżającą się uroczystość. Tylko w przypadku 18,4% respondentek podejmowane próby redukcji przyniosły znaczące i trwałe efekty.

Autorskie słowa kluczowe: otyłość, nadwaga, studentki, redukcja masy ciała
Author's Keywords: obesity, overweight, students, weight loss, weight loss methods
Deskryptory TESE: zdrowie, problemy zdrowotne, student, niekorzystne położenie, płeć żeńska
TESE descriptors: health, health problems, student, disadvantaged background, female
  • Kryska, S. (2014). Częstość podejmowania działań zmierzających do redukcji masy ciała przez studentki z nadwagą i otyłością pochodzące z górnośląskich uczelni. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 4, 439-443.