Tytuł badania: Wybrane zachowania zdrowotne wśród studentów I roku pielęgniarstwa i ratownictwa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
Data: 2013
Badacz: Krzysztof Bogdan, Wiesława Bogdan, Iwona Pilarczyk-Wróblewska, Danuta Witko

Badanie przeprowadzono w celu charakterystyki wybranych zachowań zdrowotnych studentów, w tym ich odżywiania, aktywności fizycznej, palenia tytoniu. W badaniu wzięło udział 98 osób studiujących na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano metodę sondażu diagnostycznego. Wiek respondentów mieścił się w przedziale 19-24 lat. Na podstawie wyników badania stwierdzono, że ani studenci ratownictwa, ani studenci pielęgniarstwa nie przestrzegali restrykcyjnie zaleceń dietetycznych. Okazało się przy tym, że większość zaleceń wprowadzali w życie studenci ratownictwa (39,5%) w porównaniu ze studentami pielęgniarstwa (26,7%). Wśród studentów ratownictwa badani uprawiali aktywność fizyczną: codziennie (63,1%), sporadycznie (31,6%); sportu nie uprawiało wcale 5,3% badanych z tej grupy. Z kolei wśród studiujących pielęgniarstwo codzienną aktywność fizyczną podejmowało 11,7%, sporadyczną 61,6%, a sportu w ogóle nie uprawiało 26,7% badanych z tej grupy. Spośród wszystkich badanych blisko 60% oceniło swój styl życia jako raczej dobry, około 23% jako raczej zły, około 8% jako zdecydowanie dobry, około 3% jako zdecydowanie zły. Wyniki badania ujawniły ponadto, że spośród studentów 54 osoby nigdy nie paliły papierosów, 4 wypalały do 5 papierosów dziennie, 7 – 6-20 sztuk, 10 respondentów paliło sporadycznie, 13 towarzysko, a 10% rzuciło palenie.

Autorskie słowa kluczowe: studenci, zachowania zdrowotne, styl życia
Author's Keywords: students, health behaviour, a lifestyle
Deskryptory TESE: życie studenckie, edukacja zdrowotna, zdrowie, sprawność, problemy zdrowotne, student, edukacja żywieniowa
TESE descriptors: student life, health education, health, efficiency, health problems, student, nutrition education
  • Bogdan, W., Witko, D., Pilarczyk-Wróblewska, I. i Bogdan, K. (2015). Wybrane zachowania zdrowotne wśród studentów I roku pielęgniarstwa i ratownictwa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Pielęgniarstwo Polskie, 1, 11-18.