Tytuł badania: Obawy i trudności młodzieży licealnej
Data: [1990]
Badacz: Lidia Jasińska

Celem badania była diagnoza obaw i trudności maturzystów z liceum ogólnokształcącego w Legnicy. Pytano o ich kondycję psychiczną, satysfakcję z wyboru szkoły, przygotowanie uczniów do dorosłego życia i o to, czy studia mają dla nich sens. Okazało się, że wielu uczniów nie wybrałoby po raz drugi tego liceum ogólnokształcącego. 39% badanych nie dokonałoby powtórnie tego wyboru z powodu niepewności co do dalszych losów po ukończeniu szkoły. 70% uczniów zadeklarowało chęć podjęcia dalszej nauki. 10% maturzystów wyraziło niepewność związaną ze studiowaniem – ze względu na możliwy brak pracy i trudność w ustaleniu, który zawód pomógłby w zdobyciu zatrudnienia. 23% uczniów byłoby gotowych do uiszczania opłat za studia – ze względu na złą sytuację w kraju. Jednak ewentualna odpłatność za studia źle wpłynęłaby na sytuację życiową 41% badanych. 83% uczniów wyraziło niepokój co do przyszłości – ze względu na sytuację polityczną i częste trudności materialne rodzin.

Deskryptory TESE: postawa, niezadowolenie ze szkoły, postawa wobec szkoły, przejście ze szkoły średniej do wyższej, trudności w nauce, rozwiązywanie problemów
TESE descriptors: attitude, school disaffection, attitude towards school, transition from upper secondary to higher education, learning difficulty, problem solving
  • Jasińska, L. (1990). Obawy i trudności młodzieży licealnej. Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze, 5-6, 177-179.