Tytuł badania: Rozpowszechnienie zażywania substancji psychoaktywnych przez studentów
Data: 2010
Badacz: Aleksandra M. Rogowska

W badaniu uczestniczyło 424 studentów z drugiego roku studiów stacjonarnych na uczelni technicznej. Średni wiek badanych wynosił 21 lat. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano kwestionariusz ankiety, opracowanej przez Pracownię Badań Społecznych w Sopocie. W ciągu ostatnich 30 dni piwo spożywało 81% studentów, wino 41%, napoje spirytusowe 63%. W ciągu roku poprzedzającego badane kobiety znacznie rzadziej piły piwo i wódkę, częściej zaś wino. Ogólnie mniejsze spożycie alkoholu odnotowano wśród studentów ze wsi w porównaniu ze studentami z miasta (brak różnicy istotnej statystycznie). Nie odnotowano również różnicy istotnej statystycznie w spożyciu alkoholu między studentami z poszczególnych wydziałów (w ciągu ostatnich 30 dni i ostatnich 12 miesięcy poprzedzających badanie). Do najczęściej zażywanych substancji psychoaktywnych należała marihuana albo haszysz – 42% próbowało tego narkotyku przynajmniej raz w życiu, 27,1% w ciągu ostatniego roku, a 14,2% w ciągu ostatniego miesiąca. Do zażycia amfetaminy przynajmniej raz w życiu przyznało się 8% ankietowanych, w ostatnim roku 4,2%, a w ostatnim miesiącu 1,7%. Ponad połowa respondentów znała osobiście osobę albo osoby zażywające narkotyki. 7% zdecydowanie tak i 29% raczej tak – deklarowało chęć spróbowania któregoś ze środków psychoaktywnych.

Autorskie słowa kluczowe: narkotyki, studenci, picie alkoholu, zażywanie substancji psychoaktywnych
Author's Keywords: drugs, students, alcohol drinking, psychoactive substance us
Deskryptory TESE: zdrowie, narkomania, zachowania społeczne, choroba, student
TESE descriptors: health, drug abuse, social behaviour, illness, student
  • Rogowska, A.M. (2015). Rozpowszechnienie zażywania substancji psychoaktywnych przez studentów. Problemy Higieny i Epidemiologii, 1, 232-239.