Tytuł badania: Nastolatki wobec Internetu
Data: maj 2014 – czerwiec 2014
Badacz: Marek Konopczyński, Rafał Lange, Jan Osiecki, Bartłomiej Walczak, Agnieszka Wrońska

Celem ogólnopolskiego badania była weryfikacja zachowań i bezpieczeństwa nastolatków w Internecie. W badaniu wzięło udział 1235 uczniów z 50 szkół z terenu całego kraju (losowanie warstwowe). Przebadano uczniów klas drugich gimnazjum (45,4%) oraz klas drugich wszystkich typów szkoły ponadgimnazjalnej (54,6%). Wyniki badania pokazały, że 43,2% wszystkich badanych jest dostępna on-line na bieżąco dzięki urządzeniom mobilnym (np. smartfonom). Uśredniając, przeciętny czas korzystania z Internetu przez młodzież to 3 godziny i 40 minut dziennie. Średnia wartość przybliżonego wieku rozpoczęcia korzystania z Internetu to około 9 lat i 8 miesięcy. Najczęściej badani korzystali podczas surfowania w sieci ze smartfonów (54,3%) oraz laptopów (52,5%) i komputerów stacjonarnych (51,8%). Okazało się, że dla 68,6% respondentów Internet jest źródłem wiedzy potzrebnej do szkoły, na zajęcia pozalekcyjne bądź do uprawiania hobby. Co czwarty uczeń (24,3%) odpowiedział, że jego nauczyciele korzystają z komputera na lekcji w sposób niesprawny. Raport donosi także o kwestii zagrożeń płynących z korzystania z Internetu oraz o relacji rodzice a Internet.

Deskryptory TESE: młodzież, Internet, postawa, technologia informacyjno-komunikacyjna, kompetencje, szkoła, rodzice
TESE descriptors: youth, Internet, attitude, ICT, competence, school, parents
  • Lange, R. i Osiecki, J. (2014). Nastolatki wobec Internetu. Pobrane z https://www.google.pl/#q=nastolatki+wobec+internetu+raport