Tytuł badania: Assessment of the frequency of snack and beverages consumption and stimulants intake in children grown up in orphanages in Krakow
Data: 2007 – 2008
Badacz: Aneta Kopeć, Teresa Leszczyńska, Katarzyna Pysz

Badanie przeprowadzono w celu scharakteryzowania zwyczajów i preferencji żywieniowych dzieci przebywających w krakowskich domach dziecka. Próbowano określić częstotliwość spożywania przekąsek i napojów oraz stosowania używek (kawy, papierosów, alkoholu) w badanej grupie. W badaniu wzięło udział 181 osób w wieku 9–20 lat. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano anonimowy kwestionariusz. Na podstawie wyników badania odnotowano częstsze spożycie wysokokalorycznych przekąsek wśród młodszych wychowanków domów dziecka. Zarówno dzieci, jak i młodzież równie często i chętnie sięgały po napoje gazowane i soki owocowe. Stwierdzono wzrost spożycia kawy i alkoholu, także palenia papierosów wśród starszych respondentów. W grupie tej jedna trzecia badanych przyznała się do picia kawy, jedna trzecia dziewcząt i ponad połowa chłopców paliły papierosy, a jedna piąta dziewcząt i jedna trzecia chłopców spożywały alkohol. Wyniki badania skłaniają do wniosku o potrzebie podjęcia działań interwencyjnych w zakresie edukacji zdrowotnej, skierowanych do dzieci i młodzieży.

Autorskie słowa kluczowe: zachowania żywieniowe, częstotliwość spożycia, dzieci i młodzież, domy dziecka
Author's Keywords: nutritional habits, food frequency, children, orphanages
Deskryptory TESE: edukacja zdrowotna, edukacja żywieniowa, zdrowie, dzieci w placówkach opiekuńczych, sierota, dziecko zagrożone
TESE descriptors: health education, nutrition education, health, children in public care, orphan, child at risk
  • Pysz, K., Leszczyńska, T. i Kopeć, A. (2015). Assessment of the frequency of snack and beverages consumption and stimulants intake in children grown up in orphanages in Krakow. Roczniki Państwowego Zakładu Higieny, 2, 151-158.