Tytuł badania: Selected indices of health status in preschool children from Piła and their families as risk factor of diet-related diseases
Data: [2014]
Badacz: Wojciech Chalcarz, Sylwia Merkiel

Przedmiotem badania były wybrane wskaźniki stanu zdrowia dzieci w wieku przedszkolnym oraz ich rodzin pod kątem ryzyka rozwoju chorób dietozależnych. W badaniu wzięło udział 128 dzieci w wieku od czterech do sześciu lat z dwóch przedszkoli w Pile. Dodatkowo kwestionariusze ankiety dotyczące wybranych wskaźników stanu zdrowia dzieci i ich rodzin wypełnili rodzice. Na podstawie wyników badania stwierdzono, że chłopcy znacznie częściej niż dziewczynki korzystali z lekarstw (odpowiednio: 41,5% i 21%). Co więcej, odnotowano, że większość badanych dzieci spożywała suplementy diety, w tym najczęściej witaminowo-mineralne, zażywane przez 34,2% dziewczynek i 33,8% chłopców. To wysokie spożycie suplementów przez dzieci skłania do wniosku o potrzebie edukowania rodziców na temat niekorzystnych skutków nadmiernego zażywania mikroskładników. W doniesieniu zwraca się również uwagę na konieczność stosowania zbilansowanej diety i zwiększenia aktywności fizycznej w badanych rodzinach w celu zapobiegania występowaniu chorób dietozależnych.

Autorskie słowa kluczowe: dzieci, stan zdrowia, choroby dietozależne, suplementy witaminowe, suplementy mineralne
Author's Keywords: children, healt status, diet-related diseases, vitamin supplements, mineral supplements
Deskryptory TESE: rodzice, dziecko, zachowania, edukacja zdrowotna, edukacja żywieniowa, zdrowie, medycyna człowieka, problemy zdrowotne
TESE descriptors: parents, child, behaviour, health education, nutrition education, health, human medicine, health problems
  • Merkiel, S. i Chalcarz, W. (2015). Selected indices of health status in preschool children from Piła and their families as risk factor of diet-related diseases. Roczniki Państwowego Zakładu Higieny, 2, 159-165.