Tytuł badania: Nieobecności uczniów na lekcjach wychowania fizycznego – problem czy nadinterpretacja
Data: 15 grudnia 2014 – 9 marca 2015
Badacz: Krzysztof Kultys

W ramach badania przeprowadzono obserwacje 94 lekcji wychowania fizycznego w ośmiu klasach na poziomie szkoły podstawowej (klasy IV-V), gimnazjum (klasy, I i III) oraz liceum (klasa III). Badanie miało na celu charakterystykę rzeczywistego poziomu obecności i uczestnictwa uczniów w zajęciach wychowania fizycznego. Na podstawie wyników badania stwierdzono, że najlepszą frekwencję osiągnęły dziewczęta z trzeciej klasy gimnazjum (90%) oraz chłopcy z czwartej klasy szkoły podstawowej (89%). Najmniejsza frekwencja wystąpiła wśród chłopców i dziewcząt z liceum – 75% (przy frekwencji 76% na pozostałych zajęciach). Odsetek zajęć, w których czynny udział brali wszyscy uczniowie, wynosił 7,69%-64,2%, przy czym najniższy był pierwszej klasie gimnazjalnej, a najwyższy w liceum. Spośród wszystkich uczniów objętych badaniem (N = 69, bez uczniów posiadających zwolnienie z wychowania fizycznego) stuprocentową frekwencję osiągnęło 28% badanych. Można zatem stwierdzić, że w badanym zespole szkół odsetek nieobecności i braku udziału w lekcjach wychowania fizycznego nie stanowi większego problemu. W raporcie porównano wyniki badania z rezultatami ogólnopolskiego badania dotyczącego wychowania fizycznego, przeprowadzonego przez Najwyższą Izbę Kontroli (2013).

Deskryptory TESE: uczestnictwo, wychowanie fizyczne, frekwencja, choroba, sprawność, problemy zdrowotne, gimnazjum, lekcja
TESE descriptors: participation, physical education, attendance, illness, efficiency, health problems, lower secondary, lesson
  • Kultys, K. (2015). Nieobecności uczniów na lekcjach wychowania fizycznego – problem czy nadinterpretacja. Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne, 3, 52-58.