Tytuł badania: Ocena warunków sanitarnych w placówkach oświatowo-wychowawczych
Data: [2013]
Badacz:

Celem badania była weryfikacja sanitarnych warunków w placówkach edukacyjnych. Dane pozyskano z 45 509 kontroli przeprowadzonych w 29 775 placówkach przez pracowników pionu higieny dzieci i młodzieży w porozumieniu z powiatowymi i wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi. Kontrola dotyczyła szkół z każdego etapu edukacyjnego (od edukacji przedszkolnej do szkół zawodowych włącznie). Zbadano m.in. stan sanitarno-techniczny budynków (384 budynki nie były w ogóle przystosowane do działalności edukacyjnej). Niewłaściwy stan techniczny zanotowano w 951 przypadkach. Stan sanitarno-higieniczny i uchybienia z nim związane odnotowano w 191 badanych szkołach (brak podłączenia do wodociągów, kanalizacji). Badanie dotyczyło także takich kwestii jak: nadmierne zagęszczenie uczniów, warunki do utrzymania higieny osobistej, sztuczne oświetlenie, warunki do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego, certyfikaty na sprzęt sportowy i meble szkolne, miejsce na podręczniki. Ponadto sprawdzono nadzór nad bezpieczeństwem w zakresie kontaktu z substancjami chemicznymi, organizację pobytu uczniów w szkole, rozkład zajęć, tzw. mikroklimat, wypoczynek dzieci i młodzieży. Osobne pomiary zastosowano dla województw: lubuskiego, opolskiego i podkarpackiego. Ogólny wniosek z kontroli pozwala na stwierdzenie, że większość placówek spełnia nomy bezpieczeństwa i higieny pracy.

Deskryptory TESE: ocena zewnętrzna, warunki pracy, bezpieczeństwo, zdrowie, placówka edukacyjna
TESE descriptors: external evaluation, working conditions, safety, health, educational institution
  • Główny Inspektorat Sanitarny. (2015). Ocena warunków sanitarnych w placówkach oświatowo-wychowawczych. Pobrane z gis.gov.pl/ckfinder/userfiles/files/PZ/.../HDIM_2013%20ocena.pdf