Tytuł badania: Raport ewaluacyjny. Edukacja dwujęzyczna w Polsce (język angielski)
Typ badania: ewaluacyjne
Data: [2007]
Badacz: A. Czura, A. Gapińska, Hanna Gozdawa-Gołębiowska, R. Majewska, David Marsh, Katarzyna Papaja, M. Roda, M. Urbaniak, E. Wróblewska, Marek Zając

Głównym celem badania edukacji dwujęzycznej było rozpoznanie modeli operacyjnych i zbadanie cech typowych dla tego typu nauczania. W badaniu wzięło udział 19 placówek oświatowych. Techniką badawczą były wywiady. Wyniki badania wskazały, że edukacja dwujęzyczna, stosowana w tych placówkach, jest oparta m.in. na wymiarze europejskim i ponadnarodowym. Okazało się, że placówki te zaangażowane są w edukacyjne projekty dotyczące kwestii wielokulturowości (np. Młodzież w działaniu, Socrates, Comenius). Badanie pokazało dobrą praktykę współpracy polskich szkół z zagranicznymi szkołami dwujęzycznymi oraz z organizacjami pozarządowymi. Nauczyciele w badanych szkołach odznaczali się wysokim poziomem motywacji do kształcenia ustawicznego swojego warsztatu nauczycielskiego. Do najczęściej nauczanych przedmiotów dwujęzycznych zalicza się: biologię, geografię, matematykę, fizykę, chemię, historię. Raport wieńczą zalecenia dotyczące usprawnienia dwóch obszarów: praktyki dydaktycznej i systemu edukacji.

Deskryptory TESE: edukacja, ewaluacja, język, język nauczania, Polska, angielski
TESE descriptors: education, evaluation, language, teaching language, Poland, English
  • Marsh, D. i in. (2008). Raport ewaluacyjny. Edukacja dwujęzyczna w Polsce (język angielski). Pobrane z http://www.ore.edu.pl/materialy-do-pobrania