Tytuł badania: Młodzież o AIDS
Data: październik 1992 – listopad 1992
Badacz: Maria Bożena Księżyk

Celem badania było uzyskanie materiału pozwalającego na określenie przez szkoły zakresu pracy z młodzieżą, dotyczącej informacji na temat AIDS, oraz zaplanowanie działań wychowawczych związanych z profilaktyką i kształtowaniem pożądanych postaw wobec zagrożeń chorobą i nosicieli wirusa HIV, a także chorych na AIDS. Badaniem objęto 170 uczniów (37 dziewcząt, 133 chłopców) z kilku klas szkół ponadpodstawowych. Ankieta zawierała 10 pytań zamkniętych, zgrupowanych wokół dwóch problemów: wiedzy badanego dotyczącej choroby i zagadnień osobistego stosunku uczniów do zjawisk społecznych, głównie tolerancji lub jej braku w odniesieniu do zakażonych HIV lub chorych na AIDS. Na pytanie, co zrobiliby uczniowie, gdyby w ich klasie znalazł się zainfekowany wirusem HIV, badani udzielali po kilka odpowiedzi, co przypuszczalnie ujawnia wahanie, brak orientacji, a także swoiste zrozumienie problemu. Na pytanie, czy wiedza na temat zagrożenia wirusem HIV i chorobą AIDS jest wystarczająca, 14,7% badanych odpowiedziało, że tak, 70,6%: raczej tak, 14,7%: nie. Aż 15,8% badanych uważało, że wirusem HIV można się zarazić przez ukąszenie komara lub innego insekta, zdaniem 4,1% przez przebywanie w pobliżu chorego. 83,5% wyraziło opinię, że ryzyko zakażenia bierze na siebie osoba przyjmująca dożylne środki odurzające i osoby używające niesterylnych strzykawek, igieł. 91,1% badanych widziało jako dodatkowe zagrożenie współżycie seksualne z wieloma partnerami. Tylko 2,9% badanych nie wierzyło, że stosowanie środków profilaktycznych uchroni przez zachorowaniem.

Deskryptory TESE: zdrowie, choroba, problemy zdrowotne, postawa, młodzież
TESE descriptors: health, illness, health problems, attitude, youth
  • Księżyk, M.B. (1993). Młodzież o AIDS. Częstochowski Biuletyn Oświatowy, 2, 34-35.