Tytuł badania: Młodzież o bezpieczeństwie
Data: 2007
Badacz: Agata Tatara

Badanie przeprowadzono w celu diagnozy poglądów młodzieży na temat bezpieczeństwa oraz sposobów redukowania przestępczości w najbliższym otoczeniu. W badaniu wzięło udział 300 uczniów uczęszczających do krakowskich szkół. Do zebrania materiału badawczego zastosowano sondaż diagnostyczny. Na podstawie zgromadzonych danych wykazano, że 55% respondentów w sytuacji popełnienia przestępstwa zwróciłoby się przede wszystkim do rodziny, 25% uczniów do przyjaciół, 10% – do szkoły, a pozostały odsetek na policję oraz do Straży Miejskiej. Wobec sposobów ograniczania przestępczości 42% ankietowanych opowiedziało się za surowszymi i dłuższymi wyrokami, 25% było za zwiększeniem liczby policjantów na ulicach i w miejscach publicznych, 13% pozytywnie ustosunkowało się do organizowania pomocy dla osób wychodzących z więzienia, a zdaniem 7% duże znaczenie ma własna ostrożność. Wśród preferowanych środków przeciwdziałających łamaniu norm badani wymienili w pierwszej kolejności ostre kary dla dorosłych i młodocianych przestępców, w dalszej: publiczne potępienie braku kultury i wulgarności, zwiększenie liczby dobrych policjantów oraz stworzenie dobrego prawa. Dodatkowo ujawniono, że najczęstszymi zagrożeniami, z którymi uczniowie stykali się w szkole, były szykanowanie i wyśmiewanie, nietolerancja, a także kradzież.

Deskryptory TESE: przestępczość, przemoc, uczeń, młodzież, postawa, zachowania, zachowania społeczne
TESE descriptors: dellinquency, violence, pupil, youth, attitude, behaviour, social behaviour
  • Tatara, A. (2009). Młodzież o bezpieczeństwie. Komunikat z badań. Wychowawca, 6, 12-13.