Tytuł badania: Zadania samokształcenia studentów WSP w Kielcach
Data: 1988 – 1989
Badacz: Sylwester Ścisłowicz

Celem badania było uzyskanie wiedzy o zadaniach samokształceniowych, podejmowanych przez studentów kieleckiej WSP. Do zebrania materiału posłużono się metodą wywiadu. Analizę oparto na 300 kwestionariuszach wypełnionych przez studentów wszystkich kierunków kieleckiej szkoły. W wyniku przeprowadzonego badania wykazano, że wszyscy respondenci stawiali przed sobą realizację co najmniej jednego zadania nadrzędnego. Stwierdzono również, że prawie wszyscy badani realizowali przynajmniej dwa nowe zadania dalekie, a większość miała sprecyzowane takie zadania na przyszłość. Mniej badanych zamierzało podejmować zadania o charakterze prospołecznym. Pozytywnie przedstawiał się stan samodzielności badanych, którą doceniali i którą chcieli nadal zwiększać. Na podstawie udzielonych odpowiedzi okazało się ponadto, że samokształcenie prowadziło jedynie kilkadziesiąt osób. Jednocześnie wykazano, że w rozumieniu 213 studentów „samokształcenie” to przede wszystkim samodzielne zdobywanie wiedzy w celu wykorzystywania jej w praktyce.

Deskryptory TESE: samokształcenie, student, szkoła wyższa, proces uczenia się, kształcenie nieformalne
TESE descriptors: self-instruction, student, higher education, learning process, informal learning
  • Ścisłowicz, S. (1993). Zadania samokształcenia studentów WSP w Kielcach. Kieleckie Studia Pedagogiczne i Psychologiczne, 7, 155-164.