Tytuł badania: Monitorowanie losów absolwentów SGH
Data: październik 2009 – 2012
Badacz: Piotr Bielecki, Piotr Błędowski, Czesława Kliszko, Stanisław Macioł, Barbara Minkiewicz, Elżbieta Moskalewicz-Ziółkowska

Celem badania było głębsze poznanie związków zachodzących między programem kształcenia, jego efektami, systemem studiowania a przebiegiem karier zawodowych absolwentów Szkoły Głównej Handlowej (SGH). W tym celu zbierano dane oraz opinie na temat kompetencji absolwenta SGH (tuż po ukończeniu uczelni), przejścia z edukacji do zatrudnienia (po sześciu miesiącach od ukończenia studiów), losów zawodowych absolwentów SGH (po trzech, pięciu i dziesięciu latach pracy). Badaną populację stanowiła grupa absolwentów SGH z lat 2000, 2005, 2007, 2009, 2010. Badanie przeprowadzano techniką ankietową. Wyniki badania posłużyły jako materiał źródłowy, przydatny w pracach zespołów zajmujących się planowaniem strategicznym oraz reformą studiów ekonomicznych w SGH. Analizie poddano 750 ankiet otrzymanych od absolwentów studiów pierwszego i drugiego stopnia. W skali 1-5 respondenci oceniali: wykonywany zawód (wynik: 3,67), firmę albo instytucję, w której pracowali (3,60), zajmowane stanowisko (3,56), wykonywaną pracę (3,54), wynagrodzenie (3,43). Prawie 86% badanych spośród absolwentów pracujących podczas badania (N = 174) wykonywało pracę związaną z ukończonym kierunkiem studiów; w grupie tej było więcej mężczyzn niż kobiet – odpowiednio 53,3% i 42,8%. W skali 1-5 absolwenci ocenili poziom wyniesionej wiedzy na 3,52, stopień umiejętności rozwijanych w czasie studiów na 3,52 oraz kształtowanie postaw obywatelskich i społecznych na 2,93. Najbardziej doceniano znajomość języków obcych (3,68), otwartość na uczenie się i stały rozwój (3,52), a także wiedzę kierunkową (3,50). Najbardziej krytycznie oceniano z kolei znajomość praktyki gospodarczej (2,90), umiejętność korzystania z narzędzi informatycznych (2,96) oraz kierowania projektem (2,99).

Deskryptory TESE: program nauczania, start zawodowy absolwentów, rynek pracy, popyt na absolwentów, ekonomika edukacji, przebieg kariery zawodowej, absolwent szkoły wyższej
TESE descriptors: curriculum, transition from school to work, labour market, demand for graduates, economics of education, career advancement, graduate
  • Macioł, S., Minkiewicz, B. i Moskalewicz-Ziółkowska, E. (2013). Monitorowanie losów absolwentów SGH. e-mentor, 3, 23-36.