Tytuł badania: Opinie młodzieży Zespołu Szkół Budowlanych w Pile na temat przyczyn i skutków alkoholizmu
Data: [1993]
Badacz: Grzegorz Lewandowski

Badanie mające na celu poznanie stanu wiedzy młodzieży o przyczynach i skutkach alkoholizmu przeprowadzono w ramach programu działania Młodzieżowej Grupy Abstynenckiej realizowanego w Zespole Szkół Budowlanych w Pile w roku szkolnym 1991/1992 i 1992/1993. Sondażem objęto młodzież męską, uczącą się w tej szkole. Posłużono się ankietą opracowaną na podstawie artykułu S. Gutalskiej i A. Lipczyńskiego Opinie młodzieży na temat przyczyn i skutków alkoholizmu. Uzyskano 253 odpowiedzi od uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej i 223 od uczniów Technikum Budowlanego. Odpowiedzi na pytanie, czym jest alkoholizm, ujawniły przewagę uczniów uważających go za chorobę (41,5%) oraz błędny styl życia (27,3%). W opinii 12,1% badanych alkoholizm determinują warunki życia. Za największe szkody wyrządzane przez alkoholizm 28,6% uznało niszczenie zdrowia, 22,4% szkodzenie rodzinie, 9,7% degradację moralną, 8,2% niszczenie psychiki. Główne przyczyny alkoholizmu były inaczej postrzegane przez uczniów Technikum Budowlanego i Zespołu Szkół Zawodowych. Badani z TB za najważniejsze uznali: brak satysfakcji z życia, brak możliwości wykorzystania swoich uzdolnień i predyspozycji (16,9%), następnie złe tradycje i wzory kultury polskiej dotyczące picia (12,5%), niepowodzenia życiowe jednostki (11,2%), uleganie prymitywnym potrzebom (9,3%), zły przykład rodziców (6,6%). Badani z ZSZ uznali za najważniejsze: zły przykład w domu, alkoholizm w rodzinie (14,4%), następnie błędy wychowawcze rodziców (13,5%), brak satysfakcji z życia (10,3%), zły przykład osób ważnych – rodziców, dorosłych (9,4%); ważniejsze więc były dla nich przyczyny tkwiące w rodzinie. Spośród badanych 97,1% piło już alkohol, a 35,4% piło każdy rodzaj alkoholu. Największy odsetek (36,4%) spróbował alkoholu w wieku 14-15 lat, 22,7% w wieku 11-13 lat, 21,1% w wieku 10 lat. 68,9% po wypiciu alkoholu odczuwało wesołość, 12% – nic, 12% – ból żołądka itp., 3,2% – smutek, 2,3% – zawroty głowy. 35% młodzieży spróbowało alkoholu na rodzinnej imprezie, 19,9% na weselu, 15,6% na dyskotece, 11% – na sylwestrze, 9,9% – na wycieczce, biwaku. 63,4% ankietowanych stwierdziło, że nikt nie namawiał ich do wypicia pierwszego kieliszka, 25% namówili koleżanka lub kolega, 10,6% krewni, 1% nie pamiętało.

Deskryptory TESE: zdrowie, choroba, problemy zdrowotne, szkoła średnia o profilu zawodowym, uczeń
TESE descriptors: health, illness, health problems, vocational school, pupil
  • Lewandowski, G. (1994). Opinie młodzieży Zespołu Szkół Budowlanych w Pile na temat przyczyn i skutków alkoholizmu. Lider, 12, 8-9.