Tytuł badania: Opinie na temat Powiatowego Urzędu Pracy w Sulęcinie oraz instrumentów rynku pracy
Projekt badawczy:
  • Profesjonalna kadra – kluczem do sukcesu
pokaż badania
Data: 2009
Badacz: Zuzanna Kołakowska-Seroczyńska, Agnieszka Morysińska, Marzena Sochańska-Kawiecka

Celem badania była analiza sytuacji na rynku pracy w powiecie sulęcińskim widziana oczami zarówno przedsiębiorców, jak i pracowników. Badanie, przeprowadzone przez Laboratorium Badań Społecznych na zlecenie Powiatowego Urzędu Pracy w Sulęcinie, zostało zrealizowano z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VI: Rynek otwarty dla wszystkich, Działanie 6.1.: Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie, Poddziałanie 6.1.2.: Wsparcie powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy w realizacji zadań na rzecz aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych w regionie. Badaniem objęto trzy grupy respondentów: pracodawców; uczniów wszystkich szkół ponadgimnazjalnych z powiatu sulęcińskiego; absolwentów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu sulęcińskiego. W trakcie prac badawczych korzystano z następujących metod i technik badawczych: badanie desk research (analiza danych zastanych), wywiad pogłębiony (IDI; zrealizowano 13), wywiad audytoryjny z uczniami (zrealizowano 273), wywiad bezpośredni PAPI z absolwentami (zrealizowano 150), wywiad bezpośredni z przedsiębiorcami (zrealizowano 207). Na podstawie wyników badania opracowano charakterystykę potrzeb szkoleniowych wśród pracowników i kadry kierowniczej firm oraz zapotrzebowania lokalnych przedsiębiorców na usługi i instrumenty rynku pracy oferowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Sulęcinie (w tym także opinie o urzędzie i jego usługach, wyrażone przez absolwentów szkół oraz przedstawicieli firm).

Deskryptory TESE: rynek pracy, potrzeby szkoleniowe, pracobiorca, przedsiębiorstwo, kompetencje, kapitał ludzki, kompetencje społeczne, szkolenie praktyczne, rynek edukacyjny
TESE descriptors: labour market, training need, employee, enterprise, competence, human capital, social competences, practical training, education market