Tytuł badania: Opinie maturzystów polskich o przyszłości własnej i społeczeństwa (1994-2009)
Data: 2008 – 2009
Badacz: Janusz Mariański

Badania o charakterze socjologicznym przeprowadzono wśród maturzystów z pięciu polskich miast: Szprotawy, Puław, Kraśnika, Dęblina i Gdańska. Do badania wytypowano 1074 osoby, a ankietą objęto 992. Wyniki zestawiono z danymi uzyskanymi w badaniach z roku 1993/1994 (wówczas przebadano 1016 maturzystów). 65% ankietowanych uważało, że sytuacja w Polsce zmierza w złym kierunku, niemal co dziesiąta osoba była odmiennego zdania. 7,8% uczniów postrzegało raczej pesymistycznie swoją przyszłość, 54,3% – raczej optymistycznie. Okazało się, że osoby z Gdańska i Dęblina były częściej pozytywnie nastawione wobec przyszłości. Typ szkoły różnicował uczniów w podejściu do przyszłości własnej – nieco lepiej nastawiona okazała się młodzież z liceów ogólnokształcących niż uczniowie techników. Nieco mniej niż 25% respondentów pesymistycznie podchodziło do przyszłości polskiego społeczeństwa, 29,8% jednak oceniało ją optymistycznie. W Szprotawie, Puławach i Gdańsku przeważały postawy optymizmu nad postawami pesymizmu. Podobnie jak w przypadku oceny własnej przyszłości – nieco bardziej negatywnie do przyszłości polskiego społeczeństwa nastawione były uczennice. Podobną postawę wobec tego zagadnienia prezentowali licealiści i młodzież z techników. Bardziej pesymistyczni okazali się ponadto mieszkańcy wsi oraz głęboko wierzący i niewierzący.

Deskryptory TESE: postawa, planowanie, osobowość, społeczeństwo, młodzież
TESE descriptors: attitude, planning, personality, society, youth
  • Mariański, J. (2011). Opinie maturzystów polskich o przyszłości własnej i społeczeństwa (1994-2009). Poznańskie Zeszyty Humanistyczne, 17, 7-19.