Tytuł badania: Rola studentów w zarządzaniu uczelnią – w opinii przewodniczących samorządów studenckich
Data: październik 2008 – luty 2009
Badacz: Piotr Bielecki, Joanna Boruta, Anna Buchner-Jeziorska, Anetta Caplanova, Marcin Chałupka, Elżbieta Konarska, Anna Konkolewska, Przemysław Kotecki, Stanisław Macioł, Maciej Markowski, Barbara Minkiewicz

Badanie – przeprowadzone w porozumieniu z Parlamentem Studentów Rzeczypospolitej Polskiej – koncentrowało się wokół następujących kwestii: oceny roli studentów w zarządzaniu uczelnią; udziału studentów w zakresie organizacji procesu nauczania, jakości kształcenia, relacji między wewnętrznymi interesariuszami uczelni; rozpoznania istotnych barier utrudniających właściwe funkcjonowanie samorządu studenckiego; rozpoznania motywów aktywności społecznej studentów na terenie uczelni. Zastosowano technikę ankietową (ankiety online, ankiety audytoryjne), skierowaną do przewodniczących samorządów studenckich ze wszystkich szkół publicznych i niepublicznych w Polsce (w 2008 roku uczelni tych było 455, nie w każdej z nich funkcjonowały samorządy studenckie). Uzyskano 71 wypełnionych ankiet. Wśród 71 badanych było 25 kobiet (35,2%) i 46 mężczyzn (64,8%). Ponad połowa respondentów studiowała na jednolitych studiach magisterskich, prawie 40% na studiach pierwszego stopnia (licencjackich lub inżynierskich), a niecałe 10% na studiach drugiego stopnia.

Deskryptory TESE: student, regulamin wewnętrzny, zarządzanie szkołą, uczestnictwo studentów, szkolnictwo wyższe
TESE descriptors: student, internal regulation, school management, student participation, higher education
  • Macioł, S. (2010). Rola studentów w zarządzaniu uczelnią – w opinii przewodniczących samorządów studenckich. W: P. Boelecki (red.). Rola studentów w zarządzaniu szkołą wyższą (271-308). Warszawa: Oficyna Wydawnicza SGH.