Tytuł badania: Rola systemu edukacji w dostarczaniu kwalifikacji poszukiwanych przez pracodawców: analiza przypadku województwa pomorskiego
Data: [2013]
Badacz: Tomasz Gajderowicz, Gabriela Grotkowska, Leszek Wincenciak

Analiza miała na celu określenie profili kompetencji pożądanych przez pracodawców z wykorzystaniem danych dotyczących pomorskiego rynku pracy. Dane te zgromadzono w ramach projektu Pomorski barometr zawodowy – diagnozowanie zapotrzebowania na kwalifikacje i umiejętności na regionalnym rynku pracy województwa pomorskiego, w ramach którego przeprowadzono m.in. badania terenowe wśród 1221 firm metodą wywiadu telefonicznego (CATI). W statystycznej analizie danych wykorzystano analizę skupień oraz analizę współczynnika zmienności częstości zgłoszeń zapotrzebowania na zdefiniowane cechy osobowe, kluczowe kompetencje i kwalifikacje zawodowe. Wyniki badania pozwoliły stwierdzić, że najbardziej pożądane przez pracodawców były pewne cechy osobowe (ogólny kapitał ludzki), których kształtowaniem powinny się zajmować szkoły podstawowe, gimnazja i licea ogólnokształcące. Rolą placówek zasadniczego i średniego kształcenia zawodowego powinno być z kolei wyrabianie kompetencji kluczowych, które pomogłyby uczniom odnaleźć się na szybko zmieniającym się rynku pracy. W przypadku uczelni wyższych wyniki analizy okazały się niejednoznaczne – w stosunku do zawodów związanych z wyższym poziomem wykształcenia pracodawcy wymagali zarówno kompetencji podstawowych (głównie analitycznych i technicznych), jak i cech osobowych, szczególnie kreatywności. Rolą uczelni wyższych powinno być zatem przede wszystkim kształtowanie postaw i sposobu myślenia nastawionego na analizowanie i rozwiązywanie problemów.

Autorskie słowa kluczowe: kompetencje, kapitał ludzki, rynek pracy, kwalifikacje
Author's Keywords: competences, human capital, labor market
Deskryptory TESE: rynek pracy, rynek edukacyjny, kompetencje, osobowość, kwalifikacje zawodowe, pracodawca
TESE descriptors: labour market, education market, competence, personality, vocational qualification, employer
  • Gajderowicz, T., Grotkowska, G. i Wincenciak, L., (2013). Rola systemu edukacji w dostarczaniu kwalifikacji poszukiwanych przez pracodawców: analiza przypadku województwa pomorskiego. Edukacja, 2, 5-19.