Tytuł badania: Proces boloński: ideologia i praktyka edukacyjna
Data: październik 2008
Badacz: Piotr Bielecki, Andrzej Boczkowski, Anna Buchner-Jeziorska, Agnieszka Dziedziczak-Foltyn, Stanisław Macioł, Elżbieta Moskalewicz-Ziółkowska

Celem badań była identyfikacja stopnia realizacji założeń Strategii Lizbońskiej przez polski system szkolnictwa wyższego. Badanie było próbą odpowiedzi na pytanie, na ile polskie szkolnictwo jest w stanie odpowiedzieć na wyzwania Strategii Lizbońskiej. Na podstawie dostępnych źródeł (dokumenty Strategii Lizbońskiej i Procesu Bolońskiego, dane statystyczne, materiały źródłowe, wywiady z ekspertami, badania ankietowe, literatura przedmiotu) zbadano kilka podstawowych kwestii: jakie wyzwania stają przed społeczeństwem i gospodarką polską na początku XXI wieku, po przystąpieniu do Unii Europejskiej; jakie działania zostały podjęte, aby tym wyzwaniom sprostać; jaką rolę w procesie budowy społeczeństwa i gospodarki opartej na wiedzy przypisano w Polsce szkolnictwu wyższemu; w jakim stopniu sposób wdrażania Procesu Bolońskiego w Polsce przyczynił się do zmian w polskich szkołach wyższych z punktu widzenia możliwości kształtowania nowego typu społeczeństwa i gospodarki (tj. realizacji Strategii Lizbońskiej).

Deskryptory TESE: Strategia Lizbońska, Proces Boloński, szkolnictwo wyższe, szkoła wyższa, jakość kształcenia
TESE descriptors: Lisbon Strategy, Bologna Process, higher education, higher education, quality of education
  • Buchner-Jeziorska, A. i Dziedziczak-Foltyn, A. (red.). (2010). Proces boloński: ideologia i praktyka edukacyjna. Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.