Tytuł badania: Sportowe i turystyczne zainteresowania uczniów
Data: czerwiec 1993
Badacz: Grażyna Mejzińska

Celem badania było poznanie zainteresowania uczniów sportem i turystyką. Badaniem ankietowym objęto 265 uczniów z klas ósmych, wylosowanych 10 szkół podstawowych województwa poznańskiego (cztery szkoły wielkomiejskie w Poznaniu, trzy szkoły w małych miastach, trzy szkoły wiejskie). Zaprezentowano wyniki analizy 100 ankiet. Dyscypliną sportu budzącą największe zainteresowanie uczniów była piłka nożna, 20% interesowało się nią biernie, a 40% uprawiało ten sport, 13% robiło to w szkole, 27% poza nią. Na drugim miejscu znalazło się pływanie, uprawiane czynnie głównie poza szkołą (29%), w szkole uprawiało ten sport 8% badanych. Ankietowani nie dostrzegali roli Szkolnego Związku Sportowego jako organizatora i pomocnika w realizacji zajęć sportowych. Ogólnie większość badanych realizowała swoje zainteresowania sportowe poza szkołą, prawdopodobnie z wykorzystaniem własnego sprzętu. Badani przejawiali duże zainteresowanie różnymi formami turystyki (wycieczki piesze, rowerowe, autokarowe; obozy, biwaki), jednak realizacja tych zainteresowań również odbywała się głównie poza szkołą. Prawdopodobnie większość szkół nie miała możliwości organizacyjno-technicznych zapewnienia młodzieży realizacji zainteresowań. Zajęcia pozalekcyjne nie miały w życiu młodzieży istotnego znaczenia, choć badani wiedzieli, że są one organizowane. Na ogół wyrażali o nich pozytywną opinię, lecz nie uczestniczyli w nich w dostatecznym zakresie; prawdopodobnie traktowali je jako kolejną formę zajęć dydaktycznych, nie dostrzegali w nich możliwości realizacji swoich zainteresowań. Szkoła nie kształtowała w dostateczny sposób zainteresowań sportowych i turystycznych uczniów, nie wpływała w sposób wystarczający na rozbudzanie i rozwój pożądanych zainteresowań.

Deskryptory TESE: uczeń, zajęcia pozalekcyjne, turystyka, wychowanie fizyczne, pedagogika czasu wolnego
TESE descriptors: pupil, supervised study, tourism, physical education, leisure education
  • Mejzińska, G. (1994). Sportowe i turystyczne zainteresowania uczniów. News: Nowości Oświaty, 1-2, 32.