Tytuł badania: Sports activity of people with disabilities as recognized by physiotherapy students
Data: 2011
Badacz: Monika Ciesielska, Andrzej Lewandowski, Jacek Lewandowski, Zuzanna Piekorz, Maria Skowron

Przedmiotem badania była wiedza studentów fizjoterapii na temat aktywności sportowej osób niepełnosprawnych. W badaniu wzięło udział 21 mężczyzn i 49 kobiet studiujących w Collegium Medicum w Bydgoszczy oraz 15 mężczyzn i 49 kobiet studiujących na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Średni wiek badanych wynosił 25 lat. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano metodę sondażu diagnostycznego. Między studentami z obu uczelni wystąpiła tylko jedna różnica, dotycząca postrzegania możliwości rywalizacji sportowej sportowców sprawnych i niepełnosprawnych – osoby z uczelni medycznej częściej niż studenci wychowania fizycznego były skłonne dostrzegać możliwość takiej rywalizacji. Okazało się, że studenci z uczelni medycznej łączyli aktywność sportową niepełnosprawnych z Fundacją Aktywnej Rehabilitacji, a studenci wychowania fizycznego – z Polskim Związkiem Sportu Osób Niepełnosprawnych „Start”. Na podstawie wyników badania stwierdzono, że świadomość studentów fizjoterapii na temat roli sportu i aktywności ruchowej w rehabilitacji niepełnosprawnych była podobnie kształtowana na obu uczelniach.

Autorskie słowa kluczowe: zawód, studentki, sport niepełnosprawnych, uczelnia medyczna, uczelnia wychowania fizycznego, studenci, poglądy
Author's Keywords: profession, female students, sport of people with disabilities, a medical college, a physical education college, male students, views
Deskryptory TESE: upośledzenie, wiedza, student, niekorzystne położenie, sprawność, rozwój fizyczny
TESE descriptors: disability, knowledge, student, disadvantaged background, efficiency, physical development
  • Lewandowski, A., Skowron, M., Lewandowski, J., Piekorz, Z. i Ciesielska, M. (2014). Sports activity of people with disabilities as recognized by physiotherapy students. Medical and Biological Sciences, 1, 23-28.