Tytuł badania: Alkoholizowanie się młodzieży szkół podstawowych w środowisku wielkomiejskim
Data: wrzesień 1989 – luty 1990
Badacz: Anna Zawada

Przedmiotem badania było porównanie poglądów na temat spożywania alkoholu wśród uczniów szkół upowszechniających zasady abstynencji i trzeźwości oraz szkół nieposiadających dużych osiągnięć w zakresie popularyzowania tego typu zachowań. W badaniu wzięła udział szkoła wybrana na podstawie selekcji celowej, miała duże osiągnięcia w Ogólnopolskim Konkursie Młodość – trzeźwość. Pozostałe szkoły wybrano losowo. Do zbadania opinii uczniów wykorzystano anonimową ankietę, zawierającą 26 pytań (w tym dwa pytania otwarte). Do badania wylosowano uczniów klas VI-VIII, łącznie 150 osób, w tym 66 dziewcząt. Badanie wykazało, że do czasu jego przeprowadzenia alkoholu nie piło 21,3% uczniów, w tym 28,8% dziewcząt. 78,7% respondentów przyznało się do picia alkoholu. Wśród nich było 84,6% chłopców i 71,2% dziewcząt. 39,3% chłopców i 3,03% dziewcząt spożywało wódkę; 66,7% chłopców i 56% dziewcząt piło wino. W przypadku badanych uczennic wzrastał odsetek pijących regularnie wino oraz nieregularnie piwo. Pierwsze próby picia alkoholu u chłopców miały miejsce w wieku od siedmiu do ośmiu lat, u dziewcząt – od dziewięciu do 10. W stopniu statystycznie istotnym wraz z wiekiem wzrastała liczba pijących obu płci. Dziewczęta piły alkohol najczęściej w towarzystwie rodziców, natomiast chłopcy w towarzystwie kolegów. Najczęściej wymienianym motywem picia alkoholu były spotkania typu imieniny albo z okazji świąt. Na widok osoby pijanej 45,2% chłopców i 45,5% dziewcząt odczuwa obrzydzenie, 16,7% chłopców i 40,9% dziewcząt – litość; u 10,7% chłopców i 6,1% dziewcząt widok człowieka pijanego wywołuje śmiech. Najczęściej obrzydzenie czuły osoby, które zdecydowanie potępiły spożywanie alkoholu. Lęk odczuwały przede wszystkim te osoby, których ojciec nadużywał alkoholu, choć nie było to regułą. 74% wszystkich uczniów uważało, że można pić alkohol z umiarem. 24,4% młodzieży deklarowało abstynencję. Prawie wszyscy badani potępili alkoholizm. Wśród przyczyn odciągających młodzież od kupowania i picia alkoholu uczniowie wymieniali: szkodliwość alkoholu dla zdrowia, utratę kontaktów z innymi ludźmi oraz stratę pieniędzy. Badanie wykazało, że młodzież ze szkoły uczestniczącej w konkursie jest bardziej świadoma szkodliwości alkoholu. Wypowiedzi uczniów na tematy związane z alkoholizmem były bardziej zróżnicowane i dojrzałe; młodzież dużo głębiej rozumiała pojęcie nałogu alkoholowego. Uczniowie tej szkoły lepiej niż ich rówieśnicy z pozostałych szkół znali także metody walki z alkoholizmem.

Deskryptory TESE: resocjalizacja, terapia, profilaktyka, obszar miejski, zdrowie, choroba
TESE descriptors: correctional education, therapy, prevention, urban area, health, illness
  • Zawada, A. (1994). Alkoholizowanie się młodzieży szkół podstawowych w środowisku wielkomiejskim (badania empiryczne). Część I. Problemy Alkoholizmu, 5. Dod. Wychowanie w Trzeźwości, I-III.
  • Zawada, A. (1994). Alkoholizowanie się młodzieży szkół podstawowych w środowisku wielkomiejskim (badania empiryczne). Część II. Problemy Alkoholizmu, 6. Dod. Wychowanie w Trzeźwości, I-III.