Tytuł badania: Alkohol, narkotyki, AIDS. Diagnoza postaw, wiedzy i doświadczeń młodzieży
Data: 1992
Badacz: Tomasz Kowalewicz

Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej 1688 uczniów liceów ogólnokształcących, średnich szkół zawodowych i zasadniczych szkół zawodowych. 78% badanych traktowało picie jako eksperymentowanie z alkoholem, 12% jako problem, z którym próbowali sobie radzić; występowanie problemów było częstsze u tych, u których z użyciem alkoholu wiązały się przykre doznania. 10% nigdy nie piło napojów alkoholowych. Intensywniej pili uczniowie starsi, mniej religijni, mający niższą pozycję w klasie. Piwa nie piło nigdy 11% chłopców i 36% dziewcząt, 30% i 7% piło je częściej niż raz w tygodniu, 29% i 13% częściej niż raz w miesiącu i rzadziej niż raz w tygodniu, 30% i 44% rzadziej niż raz w miesiącu. Spośród chłopców pijących piwo 37% wypijało jednorazowo 1 litr, w tym 20% więcej niż litr; wśród dziewcząt odpowiednio 5% i 4%. Chłopcy i dziewczęta pili piwo w towarzystwie młodzieży, bardzo rzadko samotnie, czasem w obecności dorosłych. Wino co najmniej raz w miesiącu piło 22% chłopców i 12% dziewcząt, w tym częściej niż raz w tygodniu 6% i 3%. Spośród pijących wino chłopców 58% wypijało jednorazowo co najmniej pół butelki, w tym 31% więcej niż pół butelki; wśród dziewcząt odpowiednio 24% i 5%. 50% dziewcząt i 39% chłopców piło wino w towarzystwie dorosłych, 49% i 58% w towarzystwie młodzieży, 1% i 4% samotnie. Prawie jedna piąta chłopców piła wódkę co najmniej raz w miesiącu, w tym 5% częściej niż raz w tygodniu; dziewczęta odpowiednio 5% i 1%. Nigdy nie piło wódki 29% chłopców i 58% dziewcząt. 70% chłopców piło jednorazowo co najmniej 200 ml wódki, w tym 43% więcej niż 200 ml; dziewczęta odpowiednio 35% i 9%. 68% chłopców i 60% dziewcząt piło wódkę w towarzystwie młodzieżowym, w towarzystwie dorosłych odpowiednio 29% i 39%.

Deskryptory TESE: narkomania, uczeń, szkoła średnia, szkoła średnia o profilu zawodowym, płeć, płeć męska, zdrowie, problemy zdrowotne, profilaktyka, płeć żeńska
TESE descriptors: drug abuse, pupil, secondary school, vocational school, gender, male, health, health problems, prevention, female
  • Kowalewicz, T. (1992). Alkohol, narkotyki, AIDS. Diagnoza postaw, wiedzy i doświadczeń młodzieży. Raport z analiz wyników prób reprezentatywnych. Warszawa.