Tytuł badania: Alkohol, narkotyki i przemoc w gimnazjum na wsi
Data: [2010]
Badacz: Monika Noszczyk-Bernasiewicz

Celem badania była charakterystyka młodzieży wiejskiej pod względem spożywania alkoholu, używania narkotyków oraz stosowania przemocy. Badaniem objęto uczniów Gimnazjum nr 2 z Zespołu Szkół w Lgocie Górnej, próba badawcza liczyła 62 chłopców oraz 48 dziewcząt. Wiek badanych mieścił się w przedziale 13-15 lat (wśród badanych 17,3% osób było w wieku 13 lat, 39,1% – 14 lat, 43,6% – 15 lat). Do zebrania materiału badawczego posłużono się kwestionariuszem ankiety. Ze względu na brak w badanej grupie kontaktu z narkotykami analizie poddano jedynie problematykę alkoholu oraz przemocy. W wyniku przeprowadzonego badania wykazano, że 73,6% respondentów piło w swoim życiu alkohol. Wśród wszystkich badanych alkoholową inicjację przeszło 82% chłopców oraz 62,5% dziewcząt (płeć uznano za istotny czynnik w aspekcie sięgania po alkohol). Na podstawie zebranego materiału zanotowano wzrost spożywania alkoholu wraz z wiekiem badanych – odsetek spożycia wśród 13-latków wyniósł 58,0%, 14-latków – 74,4%, a 15-latków – 79,2%. Rodzajem najczęściej pitego alkoholu przez młodzież okazało piwo (47,4%), następnie wódka (24,4%) oraz wino (23,0%). W przypadku pytań dotyczących zachowań agresywnych stwierdzono, że prawie co czwarty uczeń stosował przemoc fizyczną, natomiast słowną – 50,9%. Największe natężenie agresji zanotowano wśród uczniów 13-letnich. Analiza danych ujawniła korelację dodatnią między spożywaniem alkoholu a aktami agresji wśród uczniów. 92,5% osób pijących alkohol było sprawcami przemocy fizycznej. Istotny statystycznie związek zanotowano także między piciem alkoholu a stosowaniem przemocy słownej, do której przyznało się 47 osób spośród 56 spożywających alkohol.

Deskryptory TESE: młodzież, obszar wiejski, narkomania, zachowania, przemoc, gimnazjum
TESE descriptors: youth, rural area, drug abuse, behaviour, violence, lower secondary
  • Noszczyk-Bernasiewicz, M. (2011). Alkohol, narkotyki i przemoc w gimnazjum na wsi – doniesienie z badań. Wychowanie na co Dzień, 1-2, 16-21.