Tytuł badania: Alkohol w doświadczeniach życiowych młodzieży
Data: 1991
Badacz: Jolanta Mielczarek

Celem badania było określenie doświadczeń licealistów z alkoholem. W badaniu wzięło udział kilkudziesięciu uczniów ostatnich klas liceów ogólnokształcących z Torunia i Płocka. Posłużono się wywiadem kwestionariuszowym. Badania pokazały, że aż 89,5% licealistów miało już kontakt z alkoholem. Prawie 90% respondentów piło alkohol w miejscu zamieszkania. Prawie jedna trzecia badanej młodzieży widziała swoich kolegów w stanie upojenia. Tylko dwie licealistki zadeklarowały, że ich koleżanki i koledzy nie piją alkoholu. 25% badanych każdego dnia podczas wyjazdów turystycznych pije alkohol. Prawie 60% osób przyznało się, że nie pije podczas takich wyjazdów jedynie z powody braku pieniędzy. W przekonaniu młodzieży obecność i spożywanie alkoholu warunkuje dobrą zabawę podczas imprez i spotkań towarzyskich. Inicjację alkoholową respondenci mają już za sobą od ósmej klasy szkoły podstawowej albo pierwszej klasy liceum. Niektóre osoby po raz pierwszy piły alkohol w trzeciej klasie liceum, ale niektóre robiły to już w szóstej klasie szkoły podstawowej. Po raz pierwszy dziewczęta najczęściej piły szampana, chłopcy – wino.

Deskryptory TESE: choroba, postawa, profilaktyka, zdrowie, problemy zdrowotne
TESE descriptors: illness, attitude, prevention, health, health problems
  • Mielczarek, J. (1993). Alkohol w doświadczeniach życiowych młodzieży. Wychowanie na co Dzień, 1-2, 29-31.