Tytuł badania: Alkohol w życiu gimnazjalistów
Data: [2008]
Badacz: Anita Famuła-Jurczak, Leszek Jurczak

Celem przeprowadzonego badania była analiza przyczyn i częstotliwości sięgania po alkohol przez lubuską młodzież. Do zebrania materiału posłużono się metodą sondażu diagnostycznego. O wypełnienie kwestionariusza poproszono 169 gimnazjalistów z małego miasta w województwie lubuskim (do finalnej analizy nie zakwalifikowano siedmiu ankiet). 77% dziewcząt oraz 72% chłopców po raz pierwszy sięgnęło po alkohol w gimnazjum. 18,7% uczniów i 16,1% dziewcząt przeszło inicjację alkoholową już w szkole podstawowej. Wśród motywów spróbowania napojów alkoholowych badana młodzież najczęściej podawała ciekawość (34,6%), w dalszej kolejności były to: chęć dobrej zabawy (28,4%), poprawa nastroju (11,7%), chęć zapomnienia o problemach (3,1%) lub zaimponowania innym (4,9%), namowa koleżanek/kolegów (7,4%) oraz nuda (4,9%). Zgromadzony materiał pozwolił stwierdzić, że wraz ze wzrostem klasy, do której uczęszczali ankietowani, spadał odsetek osób, które spożywały alkohol z powodu chęci zaimponowania innym. 43,8% chłopców zadeklarowało alkoholizowanie się kilka razy w tygodniu, a 25,3% – raz w tygodniu. Do picia alkoholu raz w miesiącu przyznało się 15,4% badanych, a kilka razy w roku – 11,1%. Jednocześnie odnotowano zależność istotną statystycznie między częstotliwością sięgania po alkohol a płcią respondentów (dziewczęta zdecydowanie częściej wskazywały na sporadyczne spożywanie napojów alkoholowych w odstępach kilku miesięcy). Wśród wypijanych alkoholi najpopularniejsze okazało się piwo. Zgodnie z deklaracjami respondentów co druga osoba (57,47% dziewcząt oraz 50,52% chłopców) spożywała wódkę w trzymiesięcznym okresie poprzedzającym badanie. Na podstawie zgromadzonego materiału wykazano również, że 69% uczennic oraz 85,3% uczniów podejmowało próbę zakupu alkoholu (48% respondentów nie miało problemów z kupieniem napojów alkoholowych).

Deskryptory TESE: postawa, gimnazjum, młodzież, zachowania, zachowania społeczne, relacje interpersonalne
TESE descriptors: attitude, lower secondary, youth, behaviour, social behaviour, interpersonal relations
  • Famuła-Jurczak, A. i Jurczak, L. (2008). Alkohol w życiu gimnazjalistów (raport z badań). Wychowanie na co Dzień, 10-11, 43-46.