Tytuł badania: Alkohol w życiu młodzieży z klas siódmych szkół podstawowych w jednej z gmin województwa elbląskiego
Data: [1998]
Badacz: Bożena Chrostowska

Celem badania było poznanie skali picia alkoholu przez młodzież szkolną. Badaniem objęto młodzież klas siódmych ze wszystkich szkół podstawowych jednej z gmin województwa elbląskiego obecnych w danym dniu w szkole, łącznie 254 osoby (84% wszystkich uczniów), po 50% dziewcząt i chłopców, średnia wieku: 13,4. Zastosowano anonimowy kwestionariusz ankiety Młodzież i alkohol opracowany przez PARPA. Analizie poddano odpowiedzi na kilkanaście pytań. Stwierdzono, że inicjacja alkoholowa najczęściej miała miejsce w wieku 10-12 lat – 22,8% dziewcząt i 25,2% chłopców; nigdy nie piło jeszcze 36,2% i 18,9%; chłopcy rozpoczynali kontakty z alkoholem wcześniej niż dziewczęta. Najczęściej pitym alkoholem było piwo – 79,7% dziewcząt i 88,4% chłopców, wino piło 18,67% i 8,4%. W ciągu całego życia raz albo dwa razy upiło się 11,8% dziewcząt i 19% chłopców; nigdy nie zrobiło tego 84,2% i 63,7%; częściej upijali się chłopcy. Do samodzielnego zakupu piwa przyznało się 47,2% badanych, do zakupu wina 21,7%, do zakupu wódki 15,7%. 12,6% potwierdziło, że zdarzyło im się kupić alkohol pod wpływem reklamy. 37,8% zgodziło się, że alkohol zawarty w piwie jest mniej szkodliwy niż w wódce, 20,9% stwierdziło, że jest tak samo szkodliwy, 33% nie wiedziało. 19,7% przyznało, że jedno z rodziców pije alkohol co najmniej raz w tygodniu, 70,5% stwierdziło, że żadne z rodziców nie pije tak często. 28% było w życiu rodzinnym świadkami przykrej sytuacji spowodowanej piciem alkoholu, o której trudno im zapomnieć, 63,8% nie miało takich doświadczeń. Stwierdzono, że wyniki badań wymagają podjęcia skutecznej pracy prewencyjnej.

Deskryptory TESE: uczeń, szkoła podstawowa, profilaktyka, zdrowie, płeć, płeć męska, płeć żeńska, problemy zdrowotne
TESE descriptors: pupil, primary school, prevention, health, gender, male, female, health problems
  • Chrostowska, B. (1999). Alkohol w życiu młodzieży z klas VII szkół podstawowych w jednej z gmin woj. elbląskiego. Wyniki badań empirycznych. W: J. Górniewicz (red.), Młodzież jako przedmiot badań naukowych. Konteksty teoretyczne i metodologiczne (s. 13-24). Olsztyn: Wyższa Szkoła Pedagogiczna.