Tytuł badania: Organizacje młodzieżowe w życiu szkoły
Data: 1990
Badacz: Anna Zawada

Celem badania było określenie wpływu szkolnych organizacji młodzieżowych na propagowanie abstynencji i trzeźwości wśród uczniów. Przebadano 53 osoby: pedagogów, instruktorów ZHP, opiekunów szkolnych organizacji, nauczycieli i wychowawców klas. Respondenci pracowali w szkołach z pięciu bialskich województw. Placówki wybrano losowo. Badanie przeprowadzono za pomocą wywiadu składającego się z 12 pytań. 40% badanych uważało, że szkoła odgrywa niewielką rolę w zapobieganiu patologii alkoholizmu. Nauczyciele wskazywali na rolę innych osób i instytucji mających w tym zakresie większe możliwości. Najczęściej wymienianymi trudnościami w podejmowaniu działań profilaktycznych i kompensacyjnych były: brak sal, brak wyspecjalizowanej kadry, zbyt duża liczebność klas. Organizacje młodzieżowe w szkołach – jak mówili nauczyciele – skupiają najczęściej uczniów zdolnych albo niesprawiających trudności wychowawczych, dlatego rola tych organizacji w profilaktyce nałogu alkoholowego nie jest duża. Poza tym organizacje takie borykają się z trudnościami finansowymi. Uczniowie są zbyt często obciążeni obowiązkami szkolnymi, by do działań kół naukowych włączyć także zajęcia poświęcone profilaktyce. Największą rolę w upowszechnianiu abstynencji odgrywa harcerstwo. W badanych szkołach o popularyzację trzeźwości i abstynencji dbały SKPCK, jednak prawdopodobnie wynikało to z trwającego konkursu Młodzież – trzeźwość, który zbiegł się z badaniem. W ramach konkursu uczniowie i członkowie SKPCK przygotowywali gazetki i kolorowe plakaty. Przeprowadzano również krótkie wywiady z lekarzami, nauczycielami i wychowawcami, które później udostępniano nauczycielom i wychowawcom starszych klas.

Deskryptory TESE: profilaktyka, zajęcia pozalekcyjne, resocjalizacja, choroba, zdrowie
TESE descriptors: prevention, supervised study, correctional education, illness, health
  • Zawada, A. (1994). Organizacje młodzieżowe w życiu szkoły. Wychowanie w Trzeźwości (dod.). Problemy Alkoholizmu, 11, I-IV.