Tytuł badania: Organizacja wypoczynku w gospodarstwach domowych nauczycieli szkół podstawowych
Data: 1995
Badacz: Mirosława Janoś-Kresło

Przedmiotem badania była organizacja wypoczynku w gospodarstwach domowych nauczycieli szkół podstawowych. Wyniki badania pokazały, że blisko 40% nauczycieli spędzało urlop w domu. Pozostali wybierali inne formy wypoczynku: 6,5% wycieczki krajowe, 2,6% wycieczki zagraniczne, 7,7% wczasy krajowe, 0,9% wczasy zagraniczne, 8,8% kemping w kraju, 0,7% kemping zagraniczny, 19,1% kolonie i obozy, 10,5% inne. Wśród osób poniżej 30. roku życia, spędzających urlop poza domem, najpopularniejszy był wyjazd własnym samochodem (26% wskazań w tej grupie wiekowej). 18% osób do 30. roku życia wybierało się na wycieczki po Polsce. Osoby samotne preferowały wczasy krajowe albo wyjazd na obozy i kolonie. Gospodarstwa dwuosobowe preferowały wyjazd własnym samochodem, a dalszej kolejności wycieczki po Polsce. Gospodarstwa trzy-, cztero- i pięcioosobowe najczęściej wybierały się na urlop własnym samochodem. Nauczyciele z miasta częściej wskazywali na inne formy spędzania urlopu niż te wymienione w ankiecie i na wyjazdy oraz wczasy w Polsce. Dzieci spędzające wakacje na koloniach i obozach pochodziły z rodzin nauczycieli w wieku od 31 do 50 lat. Dzieci do 14. roku życia podróżowały najczęściej z rodzicami. 28% młodzieży w wieku do 15 do 19 lat wyjeżdżało na kolonie i obozy. Dzieci w wieku od ośmiu do 14 lat, pochodzące z miast, częściej wyjeżdżały na kolonie niż ich rówieśnicy ze wsi. 47,5% nauczycieli uważało, że ich potrzeby związane z wypoczynkiem są zaspokajane niedostatecznie. Żaden respondent ze wsi nie stwierdził, że jego potrzeby wypoczynkowe są zaspokajane bardzo dobrze. Nauczyciele szkół podstawowych, spędzający urlop poza domem, w większości wybierają jak najtańsze formy wypoczynku.

Deskryptory TESE: wypoczynek, turystyka, wakacje, przerwa, kalendarz szkolny, wynagrodzenie nauczyciela, pedagogika czasu wolnego, zajęcia rekreacyjne
TESE descriptors: leisure, tourism, holidays, break, school calendar, teacher salary, leisure education, leisure activities
  • Janoś-Kresło, M. (1997). Organizacja wypoczynku w gospodarstwach domowych nauczycieli szkół podstawowych (w świetle badań ankietowych). Edukacja, 1, 74-79.