Tytuł badania: Studenci o swoich dochodach i wydatkach
Data: listopad 1993
Badacz: Zenon Wartel

Celem badania było określenie wielkości i struktury budżetów studenckich, największy nacisk położono na wydatki studentów na żywność, odzież, obuwie, mieszkanie, higienę, lekarstwa, komunikację oraz kulturę. Badaniem objęto wszystkich studentów drugiego roku Wydziału Rolniczego Akademii Rolniczej w Poznaniu. Studentów podzielono na: mieszkających z rodzicami w Poznaniu, dojeżdżających na uczelnię z odległości do 50 km, mieszkających w akademikach, mieszkających na stancjach i w wynajmowanych mieszkaniach. Badani studenci na żywność wydawali przeciętnie 862 tys. zł miesięcznie. Największe kwoty na ten cel przeznaczali studenci dojeżdżający – 1025 tys. zł. Najmniej pełnowartościowych obiadów zjadali studenci mieszkający w akademikach – 3,45 tygodniowo. Jedynie 13% badanych zjadało siedem pełnowartościowych obiadów w tygodniu. Najwięcej obiadów w tygodniu zjadali studenci dojeżdżający – 5,5. 10,8% mieszkających w akademikach ograniczało dzienne posiłki do śniadań i kolacji. Najwięcej pieniędzy na nową odzież i nowe obuwie wydawali studenci dojeżdżający – 737,5 tys zł. Najmniej na ten cel wydali studenci z Poznania – 321,5 tys. zł. Przeciętna kwota wydawana na nowe ubrania kształtowała się na poziomie 449 tys. zł. 13% badanych studentów przeznaczało na ten cel kwotę w wysokości około jednego, dwóch mln zł. 19,6% studentów zaopatrywało się w odzież w sklepach z używanymi ubraniami. Ankieta pozwoliła na przyjrzenie się strukturze budżetów studenckich słuchaczy Akademii Rolniczej, mimo to niektóre wyniki mogły być zawyżone z powodu okresu, którego dotyczyło badanie. Na początku roku akademickiego, o który pytano, studenci częściej wyjeżdżali do domu i byli zmuszeni do kupna nowych podręczników, dlatego też należy pamiętać, że kwoty przeznaczane na ten cel są nieco wyższe niż gdyby dotyczyły innych miesięcy roku akademickiego.

Deskryptory TESE: student, stypendium, stypendium naukowe, stypendium socjalne, wsparcie finansowe, środki wsparcia, życie studenckie
TESE descriptors: student, education grant, scholarship, means-tested support, financial support, support measure, student life
  • Wartel, Z. (1994). Studenci o swoich dochodach i wydatkach. Polityka Społeczna, 8, 8-11.