Tytuł badania: Studenci ostatniego roku szkół wyższych – pracodawcy czy pracownicy? Potencjał do rozwoju przedsiębiorczości wśród studentów ostatnich lat studiów województwa pomorskiego
Projekt badawczy:
  • Moduł Informacyjno-Decyzyjny WIEDZA – INNOWACJE – GOSPODARKA (MIDWIG) jako narzędzie wspierające rozwój i innowacje w regionie
pokaż badania
Kolejne lata cyklu: 2008 2010
Typ badania: cykliczne
Data: 2010
Badacz:

Badanie poświęcone przedsiębiorczości studentów ostatnich lat studiów przeprowadzono na próbie 5521 studentów, w tym z ostatniego roku studiów stacjonarnych magisterskich i licencjackich w 23 szkołach wyższych (prywatnych i publicznych). Była to druga edycja badania, które po raz pierwszy przeprowadzono w 2008 roku. Wyniki badania ujawniły, że 25% respondentów planowało kontynuowanie nauki w kraju, a 18% za granicą (w tym studenci studiów magisterskich i licencjackich). 19% ankietowanych planowało po zakończeniu studiów założenie własnej firmy. Na podstawie wyników odnotowano, że bardziej skłonni do założenia własnej firmy byli studenci, którzy w programie studiów mieli zajęć z rozwijania przedsiębiorczości. Częściej również takie plany miały osoby zatrudnione (19%), najczęściej na umowę o pracę (25%). Stwierdzono ponadto, że plany związane z założeniem własnej firmy istotnie częściej mieli studenci, którzy posiadali w rodzinie kogoś, kto prowadzi własną działalności, i studiujący na więcej niż jednym kierunku (22%). Tylko 9% respondentów nie miało żadnych konkretnych planów zawodowych na przyszłość. 12% badanych spodziewało się, że ma szanse na znalezienie pracy w zawodzie. Taką odpowiedź wskazywały przede wszystkim osoby niepochodzące z miasta, w którym studiowały, także studenci, którzy mieli w rodzinie kogoś, kto posiada własną firmę, albo którzy odbywali praktykę zawodową.

Deskryptory TESE: przedsiębiorczość, praca, rynek pracy, szkolnictwo wyższe, absolwent szkoły wyższej, absolwent
TESE descriptors: enterpreneurship, labour, labour market, higher education, graduate, school leaver
  • Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. (2010). Studenci ostatniego roku szkół wyższych – pracodawcy czy pracownicy? Potencjał do rozwoju przedsiębiorczości wśród studentów ostatnich lat studiów województwa pomorskiego. Pobrane z http://www.midwig.pomorskie.eu/assets/files/RAPORTY_I_BADANIA/Absolwent%20II/absolwent.pdf