Tytuł badania: Studenci o religii – doniesienie z badań pilotażowych
Data: grudzień 2009 – styczeń 2010
Badacz: Maria Libiszowska-Żółtkowska

W badaniu wzięło udział 75 studentów z takich miast jak m.in. Warszawa, Poznań, Szczecin, Łódź, Gdańsk, Wrocław, Lublin. W badanej próbie większość stanowiły kobiety – 69,3%. Respondentów zapytano o aktualne postawy wobec wiary. 8% zadeklarowało się jako głęboko wierzący, 32% jako wierzący, 22,7% jako niezdecydowani, wątpiący i poszukujący, 4% jako obojętni wobec religii, 13,3% jako wierzący w istnienie nadprzyrodzonej siły sprawczej, ale nieidentyfikujący się z żadną religią, 9,3% jako niewierzący, ale przywiązani do tradycji religijnej, a 10,7% jako niewierzący i niezwiązani z żadną tradycją religijną. W życie pozagrobowe wierzyło 72% badanych, w nieśmiertelność duszy 70,7%, w Trójcę Świętą 63,7%, w piekło 57,4%, w dziewictwo Matki Boskie 49,4%, w nieomylność papieża 10,7%, wiarę w reinkarnację odrzucało 64% studentów. Kościelny zakaz aborcji akceptowało 20% badanych, zakaz małżeństwa tylko w formule cywilnej – 17,3%, zakaz współżycia bez ślubu – 14,7%, zakaz metody in vitro – 10,7%, a zakaz antykoncepcji – 6,6%. 49,3% studentów deklarowało, że wierzą, bo zostali wychowani w takiej tradycji. 34,7% uważało, że wiara pozwala im przetrwać trudne chwile. 25,3% wierzyło, bo tak było im łatwiej żyć. 21,3% studentów twierdziło, że wiara uwalnia ich od lęku przed śmiercią. Zdaniem 20% badanych wiara nadawała sens ich życiu. Ze względu na własne przemyślenia i doświadczenie życiowe przestało wierzyć 38,7% badanych, a z powodu negatywnej oceny Kościoła i księży – 29,3%.

Deskryptory TESE: katolicyzm, postawa, religia, osobowość, student
TESE descriptors: Catholicism, attitude, religion, personality, student
  • Libiszowska-Żółtkowska, M. (2010). Studenci o religii – doniesienie z badań pilotażowych. Prace Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji, 16, 99-118.