Tytuł badania: Absolwent pomorskiej uczelni przedsiębiorcą?
Projekt badawczy:
  • Moduł Informacyjno-Decyzyjny WIEDZA – INNOWACJE – GOSPODARKA (MIDWIG) jako narzędzie wspierające rozwój i innowacje w regionie
pokaż badania
Kolejne lata cyklu: 2008 2010
Typ badania: cykliczne
Data: 2008
Badacz:

Celem badania była charakterystyka następujących zagadnień: planów zawodowych studentów ostatniego roku studiów, w tym dotyczących założenia własnej działalności gospodarczej, poziomu wiedzy na temat założenia własnej firmy, problemów i obaw ograniczających rozwój własnej firmy i in. W badaniu wzięło udział 5146 studentów ostatniego roku na studiach licencjackich i magisterskich z 27 uczelni wyższych w województwie pomorskim. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano kwestionariusz ankiety. Na podstawie wyników badania odnotowano, że co piąty badany student zamierzał założyć własną firmę po ukończeniu studiów, ale ponad połowa osób z tej grupy nie potrafiła określić, kiedy to się stanie. Okazało się, że plany takie częściej formułowali respondenci, którzy w programie studiów mieli przedmioty związane z rozwijaniem przedsiębiorczości (25%). Zauważono również, że istotnie częściej założenie własnej formy deklarowały osoby pochodzące ze wsi i małych miast (31% i 29%). 28% ankietowanych, którzy chcieli założyć własną działalność, planowało wyjechać za granicę po ukończeniu studiów. Co piąty student nie miał sprecyzowanych planów zawodowych po ukończeniu kształcenia. 9% respondentów planowało wyjazd za granicę zaraz po studiach. Ponad połowa badanych twierdziła, że ma szanse na znalezienie pracy w zawodzie (częściej mężczyźni, studenci ze wsi i małych miast, reprezentanci studiów magisterskich i in.).

Deskryptory TESE: rynek pracy, bezrobocie, przedsiębiorczość, pracodawca, zatrudnienie, absolwent szkoły wyższej, absolwent
TESE descriptors: labour market, unemployment, enterpreneurship, employer, employment, graduate, school leaver
  • Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. (2008). Absolwent pomorskiej uczelni przedsiębiorcą? Raport z badań ilościowych studentów ostatnich lat studiów uczelni wyższych województwa pomorskiego. Pobrane z http://www.midwig.pomorskie.eu/assets/files/RAPORTY_I_BADANIA/badanie_studentow/absolwent-druk.pdf