Tytuł badania: Absolwent uczelni technicznej na rynku pracy – na przykładzie badań absolwentów Politechniki Gdańskiej z rocznika 2010
Data: 2011
Badacz: Paweł Bykowski, Marta Szeluga-Romańska, Michał Tomczak, Paweł Ziemiański

Badanie przeprowadzono wśród absolwentów Politechniki Gdańskiej z rocznika 2010. Badanie miało charakter panelowy; zamierzano powtórzyć je po trzech latach. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano ankietę elektroniczną, którą wypełniło 342 respondentów (zwrot na poziomie 35%). Jak się okazało, blisko 80% badanych znalazło po studiach pracę zgodną z uzyskanym wykształceniem. 5,1% kobiet i 10,7% mężczyzn było zdania, że studia zdecydowanie dobrze przygotowały ich do pracy zawodowej; odpowiedzi raczej tak udzieliło odpowiednio 48,7% kobiet i 45% mężczyzn, raczej nie 22,8% kobiet i 24,2% mężczyzn, zdecydowanie nie 3,2% kobiet i 7,4% mężczyzn. Na to pytanie nie potrafiło udzielić jednoznacznej odpowiedzi 20,3% absolwentek i 12,8% absolwentów. Bardzo często nabyte umiejętności wykorzystywało w pracy 12,8% kobiet i 16% mężczyzn, często – 30,8% i 31,3%, czasami 35,9% i 39,3%, rzadko 14,1% i 6,7, bardzo rzadko 6,4% i 6,7%. Do korzystnych czynników mających wpływ na ich sytuację na rynku pracy ankietowani zaliczyli m.in.: możliwość znalezienia po studiach pracy zgodnej z zawodem, renomę i prestiż ukończonej uczelni, wiedzę i umiejętności nabyte na studiach, możliwość wyjazdów zagranicznych, samodzielność, przyjemną atmosferę studiowania.

Autorskie słowa kluczowe: zmiana, rynek pracy, kształcenie, absolwent uczelni wyższej, badanie ankietowe
Author's Keywords: change, labor market, training
Deskryptory TESE: absolwent, absolwent szkoły wyższej, rynek pracy, praca, pracobiorca, wybór studiów, bezrobocie
TESE descriptors: school leaver, graduate, labour market, labour, employee, choice of studies, unemployment
  • Bykowski, P., Szeluga-Romańska, M., Tomczak, M. i Ziemiański, P. (2012). Absolwent uczelni technicznej na rynku pracy – na przykładzie badań absolwentów Politechniki Gdańskiej z rocznika 2010. Nauka i Szkolnictwo Wyższe, 1, 182-193.