Tytuł badania: Czas wolny a uczestnictwo młodzieży w kulturze
Data: 1992 – 1993
Badacz: Marek Ejsmont, Jan Żebrowski

Przedmiotem badania była zależność pomiędzy czasem wolnym młodych ludzi a ich udziałem w kulturze. Badaniem objęto 133 osoby ze szkół średnich Trójmiasta: liceów ogólnokształcących, technikum, liceów zawodowych. Sondaż diagnostyczny przeprowadzono za pomocą ankiety.Jedynie 24% respondentów dysponowało czasem wolnym powyżej czterech godzin. Wśród nich najwięcej było uczniów liceów ogólnokształcących (31,7%). Taką ilością czasu dysponowało 12,5% uczniów technikum. Więcej czasu wolnego mieli chłopcy – 41,2% (dziewczęta – 18,9%). 51,1% uczniów liceów zawodowych dostrzega dużą przeszkodę w postaci braku czasu wolnego w realizacji zainteresowań kulturalnych. Mimo że uczniowie liceów ogólnokształcących mają więcej czasu wolnego niż uczniowie pozostałych typów szkół, to i tak twierdzą, że niedostateczna ilość czasu wolnego utrudnia im uczestnictwo w kulturze. 75% badanych większość czasu wolnego spędza przed telewizorem. 48,7% w wolnym czasie chodzi do kina, a do księgarni 31,6%. Muzyką młodzieżową interesuje się 78,9% uczniów, filmem 66,2%, teatrem 36,8%. Rozpowszechnienie środków masowego przekazu ma negatywny wpływ na spadek czytelnictwa wśród nastolatków – 46% badanych twierdziło, że czytają streszczenia lektur albo oglądają jedynie adaptacje filmowe.

Deskryptory TESE: pedagogika czasu wolnego, wypoczynek, zabawa, kultura, literatura, sztuka
TESE descriptors: leisure education, leisure, play, culture, literature, art
  • Ejsmont, M. (1994). Czas wolny a uczestnictwo młodzieży w kulturze (komunikat z badań). Wychowanie na co Dzień, 10, 16-17.