Tytuł badania: Uniwersytet społecznie odpowiedzialny – przykład AGH
Data: 2008
Badacz: Krzysztof Leja

Celem badania była analiza różnych problemów szkolnictwa wyższego, m.in. postrzegania społecznej odpowiedzialności uczelni. Badanie prowadzono metodą wywiadu z 16 rektorami polskich uczelni technicznych: Politechniki Lubelskiej, Politechniki Śląskiej, Politechniki Opolskiej, Politechniki Koszalińskiej, Politechniki Białostockiej, Politechniki Krakowskiej, Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Częstochowskiej, Politechniki Świętokrzyskiej, Politechniki Poznańskiej, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Politechniki Gdańskiej, oraz z Prezesem Fundacji Rektorów Polskich. Pytania badawcze dotyczyły funkcji uczelni w społecznościach lokalnych oraz roli konwentów uczelni w kształtowaniu relacji ośrodek akademicki – otoczenie, a także postrzegania przez rektorów swojej władzy na uczelniach, sugestii co do jej ustawowego wzmocnienia, modelu zarządzania uczelniami publicznymi. W opracowaniu wyników badania jako studium przypadku posłużyła Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, która, zdaniem autora, stanowi przykład szeroko rozumianej społecznej odpowiedzialności uczelni.

Deskryptory TESE: uniwersytet, społeczność lokalna, odpowiedzialność, relacja szkoła – społeczność lokalna, relacja szkolnictwo – przemysł
TESE descriptors: universty, local community, responsibility, school-community relation, education-industry relation
  • Leja, K. (2009). Uniwersytet społecznie odpowiedzialny – przykład AGH. e-mentor, 4. Pobrane z http://www.e-mentor.edu.pl/artykul/index/numer/31/id/668e