Tytuł badania: Potrzeby edukacyjne doradców metodycznych i nauczycieli konsultantów edukacji obywatelskiej – rok 2005
Data: maj 2005 – lipiec 2005
Badacz: Agnieszka Fijałkowska, Ewa Kędracka, Beata Kossakowska, Janusz Kostynowicz, Alina Respondek

Badanie miało na celu diagnozę potrzeb edukacyjnych doradców metodycznych i nauczycieli konsultantów zajmujących się edukacją obywatelską. Badanie składało się z dwóch elementów: badań ankietowych wykonywanych za pomocą ankiety pocztowej oraz wywiadu grupowego zogniskowanego. Wypełnione ankiety organizatorzy otrzymali od 91 pracowników gminnych, powiatowych i wojewódzkich placówek doskonalenia nauczycieli (63 doradców metodycznych i 25 nauczycieli konsultantów zajmujących się edukacją obywatelską; trzy osoby nie dookreśliły pełnionej przez siebie funkcji). Wywiad grupowy zogniskowany przeprowadzono na grupie dziewięciu osób (sześciu doradców metodycznych i trzech nauczycieli konsultantów) – uczestników spotkania zorganizowanego przez Pracownię Edukacji Obywatelskiej i Europejskiej CODN w Sulejówku. Zagadnienia poruszane zarówno w ankietach, jak i wywiadach grupowych dotyczyły oczekiwanego przez doradców i konsultantów wsparcia merytorycznego, metodycznego, instytucjonalnego oraz ich opinii na temat szkolnych i systemowych warunków organizacyjnych. Na podstawie wyników badania dokonano m.in. analizy edukacyjnych obszarów tematycznych wskazanych przez respondentów jako wymagających wsparcia ze strony CODN. Zdaniem nauczycieli i doradców metodycznych są nimi: edukacja europejska, edukacja prawna, edukacja obywatelska, edukacja ekonomiczna, edukacja wielokulturowa, edukacja regionalna, edukacja dla bezpieczeństwa.

Deskryptory TESE: obywatel, kształcenie nauczycieli, doradztwo edukacyjne, doskonalenie zawodowe nauczycieli, potrzeby szkoleniowe, wychowanie obywatelskie, wychowanie społeczne, konsultacje, doradca
TESE descriptors: citizen, teacher education, educational guidance, in-service teacher training, training need, civics, community studies, consultation, guidance officer
  • Fijałkowska, A. (oprac.). (2005). Raport. Badanie potrzeb edukacyjnych doradców metodycznych i nauczycieli konsultantów edukacji obywatelskiej. Rok 2005. Pobrane z http://prohumanum.org/wp-content/uploads/2008/03/edukacja_obywatelska_2005.pdf