Tytuł badania: A co z polonistami?
Data: 2003 – 2004
Badacz: Klaudia Aleksander, Urszula Bąk, Joanna Bednarz, Karolina Juszczak, Izabela Kołtało, Aleksandra Kowalczyk, Anna Kozimor, Magdalena Mazur, Anna Mieszkowska, Magdalena Mleczek, Ewa Słowik, Anna Szczygielska, Marzena Trębacz, Sławomir Jacek Żurek

Badanie miało na celu diagnozę poziomu czytelnictwa nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych. Badanie przeprowadzono za pomocą anonimowej ankiety wśród 50 nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych z różnych miast Polski (m.in.: Białej Podlaskiej, Dukli, Jeleniej Góry, Konina, Lublina, Nowego Sącza, Opola, Radomia, Siedlec, Torunia). Badanie zrealizowano w ramach proseminarium Edukacja polonistyczna w świetle zmian w polskim systemie oświatowym w latach 1998-2003, prowadzonego przez dr hab. Sławomira Jacka Żurka na Wydziale Polonistyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Respondentom zadano pytania o dobór lektur szkolnych, czytanie przez uczniów lektur szkolnych, stosunek młodzieży do książek, metod zachęcających do sięgania po książki, obecności w rzeczywistości szkolnej tzw. bryków, znajomości wśród nauczycieli polskiej literatury najnowszej, uczestnictwa młodzieży w kulturze wysokiej itp.

Deskryptory TESE: czytanie, nauczyciel, postawa, literatura dla dzieci i młodzieży, literatura
TESE descriptors: reading, teacher, attitude, children's and youth literature, literature
  • Żurek, S.J. (2004). A co z polonistami? Zeszyty Szkolne, 4, 128-135.